کانادا اعلام کرده است که در نشست خلع سلاح سازمان ملل شرکت نخواهد کرد، چرا که جمهوری اسلامی ایران ریاست دوره‌ای این نشست را برعهده خواهد داشت.

ریک روث، سخنگوی جان بیرد، وزیر خارجه کانادا روز سه‌شنبه(۲۴ اردیبهشت) اعلام کرد که اوتاوا در جلساتِ این نشست که تحت رهبری جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود حضور نخواهد یافت.

وی همچنین مدعی شد که جمهوری اسلامی در کشورهایی چون لبنان، سوریه و عراق بر خلاف اهداف خلع سلاح جهانی فعالیت می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران که همواره نابودی تمامی سلاح‌های کشتار جمعی در جهان را خواهان بوده است، ریاست کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو را بر عهده خواهد داشت و در تاریخ ۲۳ ژوئن ریاست آن را بر پایه حروف الفبا به کشوری دیگر واگذار خواهد کرد. ۶۵ کشور در این کنفرانس که در تاریخ ۲۷ می برگزار می‌شود حضور خواهند داشت.

هدف از این کنفرانس که مهمترین مذاکره درباره خلع سلاح جهانی محسوب می‌شود، دستیابی به توافق بر سر خلع سلاح هسته‌ای، جلوگیری از گسترش سلاح و متوقف کردنِ توسعه دیگر سلاح‌های کشتار جمعی است.

اوتاوا این اظهارات را پس از آن بیان کرد که ارین پتلون، سخنگوی نماینده امریکا در سازمان ملل در تاریخ ۱۳ می اعلام کرد که واشنگتن نماینده خود را به این نشست نخواهد فرستاد. جالب اینجا است که امریکا نیز ریاست ایران را بهانه‌ی تصمیم خود قرار داد.