سخنگوی ستاد انتخاباتی تیم تحول و تداوم از امضای توافق‎نامه تشکیل دولت وحدت ملی تا ساعتی دیگر با حضور رهبران ۲ ستاد انتخاباتی و رئیس جمهور افغانستان در کاخ ریاست جمهوری این کشو خبر داد.

«فیض الله زکی» سخنگوی ستاد انتخاباتی تحول و تداوم به رهبری «اشرف غنی احمدزی» در گفت‎وگو با خبرنگاران گفت: توافق‎نامه تشکیل دولت وحدت ملی تا ساعتی دیگر با حضور رهبران هر ۲ ستاد انتخاباتی در کاخ ریاست جمهوری این کشور به امضا خواهد رسید.

به گفته وی، در این مراسم بزرگان افغانستان، نمایندگان جامعه جهانی، ناظران و نمایندگان ملی و بین المللی و همچنین رئیس جمهور افغانستان نیز حضور خواهد داشت.

به گفته وی، تمام اختلاف‏ها بر سر تشکیل دولت وحدت ملی میان ۲ طرف حل شده و امروز متن چهار صفحه‎ای که در آن جزئیات تشکیل دولت وحدت ملی ذکر شده بین ۲ کاندیدا به امضا خواهد رسید.

به گفته وی، تمام موارد توافق شده بر سر تشکیل دولت وحدت ملی مطابق قانون اساسی افغانستان است و هیچ موردی که خلاف قانون اساسی باشد بر سر آن توافقی نشده است.

وی توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی در تاریخ ۲۷۰ ساله افغانستان را بی‌نظیر خواند و تأکید کرد: سیاست‌مداران افغانستان نشان دادند که می‎توانند درکنار هم این کشور را مدیریت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ۲ ستاد که بیشتر از ۸ ماه با هم رقابت کرده‌اند می‎توانند در ۵ سال آینده همکاران خوبی باشند، گفت: همانگونه که این ۲ رهبر برای اولین بار در تاریخ افغانستان به انتقال مسالمت‎آمیز قدرت دست پیدا کردند در آینده نیز می‎توانند همکاران خوبی باشند.

درهمین حال «فضل الرحمان اوریا» سخنگوی ستاد انتخاباتی اصلاحات و همگرایی به رهبری «عبدالله عبدالله» توافق بر سر تشکیل دولت و حدت ملی را تائید اما از دادن جرئیات در مورد امضای توافق‎نامه خودداری کرد.

وی همچنین تأکید کرد که تا ۲ ساعت دیگر تمام موارد، مشخص و مردم افغانستان از آن آگاه خواهد شد.

نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۶ فروردین امسال برگزار شد و در پی آن ۲ کاندیدا از ۸ کاندیدای دیگر به دور دوم انتخابات راه یافتند و دور دوم نیز ۲۴ خرداد ماه برگزار شد.

قرار بود با اعلام نتیجه نهایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید حدود ۲ ماه قبل برگزار شود، اما به دلیل اختلاف بر سر نتایج انتخابات این روند تاکنون چندین بار به تأخیر افتاده است.

توافق بر سر تشکیل دولت وحدت ملی با میانجی‎گری سازمان ملل متحد و آمریکا میان رهبران هر ۲ ستاد انتخاباتی انجام شد و قرار بود با پایان بررسی‎ها و اعلام نتیجه نهایی دولت وحدت ملی تشکیل شود.

در ماه‌ها گذشته چندین بار گزارش‎هایی از توافق ۲ طرف منتشر شد اما به مرحله اجرا نرسید و نهایی نشد، حال باید دید که توافقی که قرار است تا ساعتی دیگر انجام پذیرد آیا جنبه عملی خواهد گرفت.

این درحالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز گفته است که امروز نتیجه بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می‏‌کند.

این کمیسیون همچنین تأکید کرده که دیگر مردم را منتظر نخواهد گذاشت و بدون در نظر گرفتن توافق‎نامه سیاسی میان کاندیداها، نتایج انتخابات را امروز اعلام خواهد کرد.