کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از ادامه بازشماری آرا بدون حضور ناظرین دو نامزد ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

به گزارش مسلم پرس - جاوید حبیبی سرپرست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به خبرگزاری آوا گفت که شمارش آرا امروز از ساعت ۷ صبح بدون حضور ناظرین دو کاندید ریاست جمهوری این کشورآغاز شده است.
به گفته وی، بعد از ترک ناظرین تیم اصلاحات و همگرایی، مسئولین سازمان ملل متحد از تیم تحول و تداوم(ناظران ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمد زی) هم خواستند تا محل شمارش آرا را ترک کنند تا سوء تفاهمی در صحت شمارش آرا پیش نیاید.
با این حال سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که این روند در حضور ناظران داخلی و بین‌المللی جریان دارد.
وی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر صد و سی تیم از سوی سازمان ملل در حال فعالیت هستند و ما در تلاش هستیم تا پروسه را از نگاه افزایش تیم ها و نیز ساعات کاری سرعت ببخشیم.
وی همچنین افزود ما در حال بررسی هستیم تا هماهنگی قوی بین نهادهای ناظر بین المللی ایجاد نماییم تا آنها تعداد ناظرین، مشاورین و کارمندان خود را افزایش دهند.
حبیبی به تصمیمی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اشاره کرد و گفت: این نهاد تصمیم گرفته تا در هر تیم کاری حداقل یک ناظر بین المللی حضور داشته باشد و در صورت عدم حضور حداقل یک ناظر بین المللی آن تیم حق شروع فعالیت خود را ندارد.
سرپرست دبیرخانه کمییسیون مستقل انتخابات افغانستان همچنین از تفتیش حدود ۱۲۵۰ صندوق در روند ابطال آرا تا کنون خبر داده است.
آقای حبیبی در ادامه گفت: ما در پایان هر روز کاری تمامی چک لیست هایی را که مورد بررسی و تایید قرار گرفته است را برای هر دو ستاد ارسال می نماییم تا در روند اطلاع رسانی و شفاف سازی هیچ گونه، بدگمانی صورت نگیرد.
کمیسیون انتخابات افغانستان تاکنون آرای ۷۲ محل را باطل اعلام کرده است.
بازشماری آرای بیش از شش هزار صندوق رای و نتیجه قطعی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می باید تا دوم سپتامبر، حدود یک هفته دیگر، اعلام شود.