سخنگوی جنبش الحوثی اعتراضات در صنعا را مردمی و مسالمت‌آمیز خواند ولی در عین حال تهدید کرد که اگر دولت به خواسته‌های مردمی پاسخ مثبت ندهد به گزینه‌های دیگری متوسل خواهند شد.

" محمد عبدالسلام " سخنگوی رسمی جنبش انصار الله یمن(الحوثی) در خصوص تحولات اخیر این کشور و نیز اعتراضات گسترده مردمی و تجمع در صنعا گفت: دولت کنونی که در پی طرح کشورهای حاشیه خلیج فارس تشکیل شد در اداره امور سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور ناکام مانده است، بنابراین خواسته ما و میلیون‌ها یمنی هم اکنون و پس از اجرای سیاست‌های اقتصادی ظالمانه در حق ملت، سرنگونی دولت، بازنگری در سیاست اقتصادی جدید و تلاش برای اجرای تصمیمات کنفرانس گفت‌وگو‌های ملی است.

سرنگونی دولت خواست تمام ملت یمن است نه حوثی‌ها / خیزش مردمی برای تغییر دولت به راه افتاده است
عبدالسلام تصریح کرد: تصمیم برای سرنگونی دولت تنها مختص به حوثی‌ها نیست بلکه برنامه یک ملت است، انصار الله تنها بخشی از ملت هستند، ما همواره اموال و سلاح‌های خود را در خدمت ملت گذاشته‌ایم.
وی گفت: پروژه کنونی پروژه ملتی است که از نابسامانی اقتصادی و فروپاشی امنیتی رنج می‌برد، هم اکنون یک خیزش مردمی برای تغییر این دولت، برکناری آن و تشکیل یک دولت شایسته سالار به وجود آمده است.

مرحله اول تحصن نامحدود تا روز جمعه ادامه خواهد داشت
سخنگوی حوثی‌های یمن ادامه داد: مردم می‌خواهند قدرت‌هایی که با خارج از کشور در ارتباط هستند، در سرنوشت ملت یمن دخالت نکنند، امروز مردم در صنعا پایتخت، دست به تحصن و راهپیمایی‌هایی نامحدود زدند که مرحله اول آن تا روز جمعه ادامه یافت و اگر دولت به خواسته‌های مردم پاسخ مثبت نداد برنامه‌های دیگری خواهیم داشت.
عبدالسلام در ادامه گفت: دوشنبه هفته گذشته میلیون‌ها تن از مردم یمن دست به راهپیمایی‌هایی با هدف هشدار به دولت زده از مقامات خواستند که دولت را تغییر داده در خصوص افزایش قیمت‌های فرآورده‌های سوختی و سهمیه بندی تجدید نظر کنند.

تا روز جمعه این هفته در میدان‌ها تحصن خواهیم کرد
سخنگوی انصار الله تأکید کرد: این هفته بدون هیچ‌گونه واکنش و پاسخ دولت سپری شد، بنابراین امروز وارد مرحله دوم طرح خود شدیم و دست به تحصن و پیشروی مسالمت آمیز به‌سوی پایتخت زدیم، ما تا روز جمعه در میدان‌های تحصن باقی خواهیم ماند.
وی تأکید کرد: درصورتی که دولت به خواسته‌های ما پاسخ ندهم، گام‌های بعدی ما فشاری بیشتر بر دولت وارد خواهد کرد.

در صورتی که دولت علیه معترضان متوسل به خشونت شود ساکت نخواهیم ماند
عبدالسلام هشدار داد: ما تأکید کرده‌ایم که اگر دولت علیه ملت که خواسته‌های خود را به‌صورت مسالمت‌آمیزی مطرح می‌کند، به خشونت متوسل شود، ساکت نخواهیم ماند و به آن پاسخ خواهیم داد، زیرا هیچ توجیهی برای خشونت وجود ندارد، روز گذشته عبدالملک الحوثی رهبر جنبش انصار الله به‌صورت آشکار و روشنی هشدار داد که هرگونه حماقت و هدف قرار دادن راهپیمایی‌های مسالمت آمیز پیامد‌ها و عکس العمل‌های روشنی درپی خواهد داشت.

ادعا علیه حوثی‌ها برای تجزیه یمن بی‌اساس است
سخنگوی حوثی‌های یمن درخصوص شایعات موجود در زمینه تمایل حوثی‌ها به ایجاد تغییر در اقلیم‌های یمن گفت: ما اساساً موضوع اقلیم‌ها را به رسمیت نشناخته و نمی‌پذیریم، تقسیم بندی‌ها را از این رو نمی‌پذیریم که این موارد اقدامات سیاسی و در راستای منافع بیگانگان است، سخن گفتن در خصوص اینکه ما به‌دنبال جدایی بوده و یا قصد افزودن برخی مناطق به اقلیم‌های مشخص هستیم، سیاه‌نمایی علیه فرزندان ملت بوده با هدف شکستن اتحاد آنان صورت می‌گیرد.
عبدالسلام همچنین در خصوص این سخن که حوثی‌ها سعی دارند بر مناطق مرزی با عربستان سیطره یابند گفت: ما از گذشته در این مناطق حضور داشته بر آن سیطره داریم و تمام مناطق هم‌مرز با عربستان متعلق به ملت یمن است، بنابراین سخن صحیحی نیست که بگویند ما درپی نفوذ به مناطق مرزی هستیم.

درخواست ملی برای تشکیل دولت ملی
سخنگوی حوثی‌ها در خصوص برنامه‌های آتی این جنبش گفت: ما همراه با شرکای خود برنامه واضحی برای آینده داریم، به‌امید خدا دولتی ملی تشکیل خواهد شد که بتواند اهداف ملت را برآورده کند و هنگامی که این مسئله تحقق یابد ما برنامه‌های روشنی خواهیم داشت و کمیته‌های سیاسی و اقتصادی تشکیل خواهند شد تا بتوانند آنچه دولت گذشته نتوانست انجام دهد محقق کنند، به‌خصوص محقق کردن امنیت و ثبات و حفظ تمامیت ارضی.
وی تأکید کرد که دولت آینده باید سطح اقتصادی کشور را بالا برده در بسیاری از سیاست‌هایی که باعثتنش مذهبی و درگیری می‌شود تجدید نظر کند.
عبدالسلام ادامه داد: هم اکنون تنش‌های مذهبی از سوی رسانه‌ها و سازمان‌های دولتی همچون وزارت آموزش و پرورش و اوقاف و ارشاد به وجود می‌آیند.