معاون آمریکا و اروپای وزارت خارجه ایران گفت که موضوع هسته‌ای بخشی از پروژه ایران هراسی است.

دفتر مطالعات سیاسی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران همایشی یک روزه تحت عنوان «همایش ملی واکاوی روند پیشبرد سیاست‌های هسته‌ای در دولت آقای روحانی» را برگزار کرده است.

در این نشست مجید تخت روانچی معاون آمریکا و اروپای وازرت خارجه ایران گفت: از بعد از انقلاب اسلامی تلاش کردند موضوعشان را امنیتی کنند. از هر فرصتی استفاده کرده ند که بتوانند مساله ایران را امنیتی کنند تادر نوع فعالیت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران خلل واد کنند. هر فعالیتی که ایران انجام می دهم طوری در خارج به تصویر کشیده می شود که دیگران را از ایران بترسانند.

وی ادامه داد: هیچ زمینه حقوقی برای اینکه موضوع هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارسال شود وجود نداشت و کاری که به راحتی می توانست حل شود و واقعا ضرورتی نداشت که چنین برخوردی شود ابتدا به شورای حکام فرستادند و سپس به شورای امنیت کشاندند. در هیچ قطعنامه شورای امنیت دیده نمی شود ایران تعهدات خود رابه ان پی تی انجام نداده است. براساس ان پی تی ایران تعهد می‌کند که به دنبال سلاح هسته‌ای نرود و ما به این تعهدمان پایبند خواهیم بود اما در قبال این یک سری امتیازات هم باید داشته باشیم و بتوانیم از انرژی صلح آمیز هسته‌ای استفاده کنیم. آژانس وظیفه دارد که کمک کند، اما در خیلی جاها اینگونه نشده است.

روانچی افزود: اگر ایران یک سری فعالیت‌های هسته‌ای تحت نظارت آژانس دارد، به نحوی نشان داده می‌شود که ایران نهایتا به سمت سلاح هسته‌ای حرکت می‌کند. از ابتدا در سال ۲۰۰۲ تلاش شد تا پای شورای امنیت را به این موضوع باز کنند. ما در سال ۲۰۰۵ طرحی را ارائه کردیم که اگر حسن نیت وجود داشت می توانست مساله را حل کرد اما با عدم حسن نیت به شکست مذاکرات منجر شد.