سخنگوی ستاد انتخاباتی تحول و تداوم و عضو کمیسیون مشترک حکومت وحدت ملی افغانستان مذاکرات نخستین نشست مشترک تیم‌های انتخاباتی این کشور را مثبت ارزیابی کرد.

«فیض الله ذکی» از اعضای ستاد انتخاباتی اشرف‌غنی احمدزی و عضو کمیسیون مشترک حکومت وحدت ملی افغانستان گفت: مذاکرات نخستین نشست مشترک تیم‌های انتخاباتی در مورد چگونگی تشکیل حکومت وحدت ملی در این کشور مثبت بود و مایه امیدواری است.

به گفته وی، کمیسیون مشترک تیم‌های انتخاباتی افغانستان قرار است زمان اعلام نتایج نهایی انتخابات را تعیین و تاریخ روز تحلیف و سوگند وفاداری رئیس‌جمهور آینده این کشور را نیز مشخص کند تا انتقال مسالمت آمیز قدرت انجام شود.

ذکی اظهار داشت: این کمیسیون مشترک با هدف سرعت بخشیدن به روند کاری خود، سه کمیته دیگر با ۳ دستور اجرایی ویژه نیز ایجاد کرده است.

اولین کمیته، تعریف و هدف‌گزاری حکومت وحدت ملی را در دستور کار دارد.

دومین کمیته، برنامه‌های کاری هردوتیم را طراحی و برنامه‌ریزی می‌کند.

سومین کمیته، گفت‌وگوها و رایزنی را در مورد ساختار حکومت وحدت ملی به عهده دارد.

موضوع تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان در حالی از سوی آمریکا مطرح می‌شود که از بحران انتخاباتی افغانستان بیش از ۴ماه می‌گذرد. با این حال در روزهای گذشته مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که پیشنهاد تشکیل حکومت وحدت ملی را طرف‌های درگیر در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ارائه کرده‌اند.

با این وجود برخی کارشناسان می‌گویند که اشرف‌غنی احمدزی تشکیل حکومت وحدت ملی را توافقی برای تقسیم قدرت یا صلاحیت‌های رئیس‌جمهور نمی‌داند اما تیم «اصلاحات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله» به این موضوع به عنوان ایفای نقش مساوی در ساختار حکومتی آینده افغانستان می‌نگرد.