مقامات ارشد اقلیم کردستان علی رغم همکاری با ترکیه و مشارکت در کلیه جلسات چند جانبه در اردن با حضور نمایندگان عربستان و اسرائیل در اتخاذ تصمیمات نهایی و انجام عملیات داعش در موصل، با ابهامات فراوانی در خصوص آینده روابط خود با دولت مرکزی و داعش مواجه شده است.

نمایندگان برخی از گروه های کردی سوریه و عراق در حاشیه نشست در استانبول با میانجی گری ترکیه برای تفاهم در راستای عدم تخاصم برگزار شده بود، بدون اطلاع مقامات ترک توافق دوجانبه در خصوص نگرانی های موجود در مورد جلوگیری از به قدرت رسیدن داعش در منطقه داشته اند.

در این رابطه نماینده اتحادیه میهنی کردستان عراق اظهار نموده: " گروه داعش از طرف سرویس های اطلاعاتی ماموریت دارد تا با شیعیان جنوب عراق تسویه حساب نماید ولی قدرت یافتن داعش در بلند مدت به نفع ما نیست ترک ها از ما استفاده ابزاری میکنند و بدنبال منافع منطقه ایی خود هستند. لذا سازماندهی و آمادگی برای مواجه با این گروه ضروری است.

" مقامات ارشد اقلیم کردستان علی رغم همکاری با ترکیه و مشارکت در کلیه جلسات چند جانبه در اردن با حضور نمایندگان عربستان و اسرائیل در اتخاذ تصمیمات نهایی و انجام عملیات داعش در موصل، با ابهامات فراوانی در خصوص آینده روابط خود با دولت مرکزی و داعش مواجه شده است و با فراخوان به تمامی نیرو های بازنشته از تمامی پیشمرگه های قدیمی که دارای آمادگی و توان جسمانی هستند دعوت به عمل آورده اند.

علاوه بر حضور افسر موصاد و دیپلمات های عربستانی، کمال کرکوکی سخنگو و عمر میرانی نماینده حزب دموکرات ترکیه به همراه عبدالسلام احمد نائب رئیس مجلس خلق روژاوا، محمد موسی منشی حزب کل حزب چپ اکراد سوریه، چینار صالح سخنگوی روابط خارجی و بشیر درویش عضو مجلس حزب اتحاد دموکرات سوریه وعادل مراد نماینده ی حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق در استابول حضور داشته اند.

آیا بارزانی و کردها حاضر خواهند شد با نادیده گرفتن تاریخ در ازای فروش نیم بهای نفت به ابزاری موقتی در اختیار منافع اردوغان و ترکیه در قبال دولت های قانونی عراق و سوریه تبدیل شوند.

آیا بارزانی حاضر خواهد شد در ازای پول نفت بزرگترین معضل اردوغان را حل نموده و پیشنهادات فیدان را در خصوص طرح کنترل و نابودی پ ک ک اجرایی نماید؟ هدف اردوغان از میزبانی بارزانی در مناطق کردی ترکیه آیا سر آغاز جنگ درونی در کردستان نیست؟