مردم شهر العوامیه در شرق عربستان با برگزاری تجمع، با آیت الله نمر الباقر النمر روحانی بارز شیعه این کشور ابراز همبستگی کردند.

به گزارش رسانه‌های عربستانی، این همبستگی درحالی برگزار شد که قرار است دادگاه سعودی امروز سه شنبه حکم صادره علیه آیت الله نمر را که در زندانهای رژیم سعودی به سرمی برد، صادر کند.

مردم شهر العوامیه برای همبستگی با آیت الله نمر و اعتراض خود به بازداشت و اتهامات واهی وارده به وی در میدان الکرامه این شهر تجمع کردند.

آنها همچنین تصاویر این روحانی بارز را در دست داشتند و پلاکارهایی را برای تاکید بر همبستگی با وی با خود حمل می کردند.

در این تجمع که با وجود تدابیر امنیتی رژیم سعودی در منطقه العوامیه برگزار شد، زنان و کودکان شهر العوامیه نیز شرکت داشتند.

نیروهای رژیم سعودی در دوم ژوئیه سال ۲۰۱۲ میلادی چهار گلوله به آیت الله نمر شلیک و وی را زخمی کردند.

این نیروها سپس آیت الله نمر را بیهوش از محل تیراندازی ربوده و به بیمارستان نظامی ظهران و سپس به بیمارستان نیروهای امنیتی در ریاض و از آنجا به زندان الحائر بردند که از آن به محل نگهداری زندانیان سیاسی یاد می شود.

دولت سعودی در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی اولین جلسه محاکمه آیت الله نمر را بدون اطلاع قبلی به بستگانش آغاز کرد و دادستان کل برای آیت الله نمر درخواست حکم اعدام کرد و اتهاماتی ساختگی را به وی وارد ساخت که با واکنش گسترده و اعتراض آمیزی در داخل و خارج از عربستان روبرو شد.

جنبش جوانان " الحراک الرسالی " نیز دیروز دوشنبه " روز جهانی همبستگی با آیت الله شیخ نمر را برگزار کردند.

وکیل آیت الله نمر پیش از این گفته بود: دستگاه قضایی سعودی آخرین جلسه محاکمه وی را به اواخر ماه ژوئن گذشته موکول کرد تا شکایت و دفاعیه را بررسی کند و جلسه آینده احتمالا برای قرائت حکم صادره علیه آیت الله نمر خواهد بود.

براین اساس، قرار است آیت الله نمر امروز سه شنبه در دادگاه رژیم سعودی حضور یابد.