کمیته عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان با کسب اکثریت آرا به عنوان دوازدهمین رئیس جمهور ترکیه ترکیه انتخاب شد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، کمیته عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به پیروزی رسیده است.

پیشتر کمیته عالی انتخابات ترکیه اعلام کرده بود که قصد دارد یک شنبه نتایج موقت انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کند.

بر اساس آخرین نتایج شمارش رجب طیب اردوغان با کسب ۵۱.۸۵ درصد از مجموع آرا به عنوان رئیس جمهور دوازدهم ترکیه انتخاب شده است و بعد از وی احسان اوغلو با ۳۸.۴۳ درصد در جایگاه دوم و صلاح الدین دمیرطاش با ۹.۷۲ درصد در رتبه سوم قرار دارد.

کمیته عالی انتخابات همچنین اعلام کرد که این نتایج نهایی نیست و نتایج نهایی انتخابات روز ۱۵ آگوست جاری اعلام خواهد شد.

امروز بیش از ۵۳ میلیون نفر از واجدین شرایط در انتخابات ریاست‌ جمهوری ترکیه حق شرکت داشتند تا برای اولین بار در تاریخ این کشور رئیس‌ جمهور را به صورت مستقیم انتخاب کنند. رؤسای جمهور پیشتر توسط پارلمان انتخاب می‌شدند - به غیر از ژنرال کنان اورن، ژنرال سابق، که دو سال پس از کودتا و طی رفراندومی در سال ۱۹۸۲ به قدرت رسید.

نظر سنجی‌های اولیه نشان می‌داد که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر فعلی ترکیه، با کسب بیش از ۵۰ درصد آراء جانشین عبدالله گل خواهد شد. پس از وی اکمل‌الدین احسان‌اوغلو، کاندیدای احزاب مخالف جمهوری خلق و حرکت ملی، با در حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد قرار خواهد داشت. صلاح‌الدین دمیرتاش، کاندیدایی که بخش‌ اعظمی از آراء خود را در منطقه کردنشین ترکیه کسب خواهد کرد، نیز احتمالا در حدود ۱۰ درصد آراء را کسب خواهد کرد.

علی‌رغم حضور بسیار پایین ترک‌های خارج نشین در انتخابات، بسیاری از ناظرین پیش‌بینی کرده‌ بودند که در انتخابات شاهد حضور گسترده حائزین شرایط خواهیم بود. رئیس‌جمهور جدید برای پنج سال ساکن کاخ چانکایا در آنکارا خواهد بود و این حق را دارد که برای یک دوره پنج ساله دیگر نیز کاندیدا شود.