یک روزنامه سعودی با بررسی ریشه‌ها و علل استفاده داعش از پرچم سیاه رنگ، با رد ادعای برخی درخصوص شباهت آن با پرچم دوران پیامبر اکرم(ص) نوشت: پرچم سیاه داعش نماد مرگ و خون و هراس‌افکنی است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، پرچم سیاه داعش که بسیاری را دچار " رنگ هراسی " کرده است، به سلاح مهم و موثری برای شبکه القاعده به منظور معرفی خود به عنوان یک گروه خونریز و کشنده تبدیل شده است که از کشتار و قتل ابایی ندارد.

گروه داعش که ناظران آن را فرزند خلفِ القاعده می‌دانند، از این امر غافل نشده و از تاثیر این پرچم استفاده کرده و آن را به نماد خاصی برای خود انتخاب کرده و این پرچم را در برخی از کشورهای عربی و به طور مشخص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، برافراشته که این اقدام تاثیری قوی داشته و مقامات کشورهای یاد شده را برآن داشته تا اقدامات و مجازات‌های شدیدی را علیه کسانی که آنها را در هر محلی در این کشورها برافرازند، اعمال کند.

یک قطعه پارچه سیاه که روی اجساد تکه تکه شده کشته‌ها برافراشته می‌شود، به محور بحثمحافل سیاسی و اجتماعی تبدیل شده است. گروه داعش از تاثیر پرچم‌ها برای اعلام و تاکید بر موجودیت خود غافل نمانده است و در بیانیه‌ها و اظهاراتش تاکید کرده است که اینها فقط پرچم‌های یک " دولت " نیست، بلکه پرچم‌های " جنگ " است.

ناظران معتقدند که انتخاب پرچم‌های سیاه از سوی گروههای مسلح از جمله داعش - و قبل از آن القاعده - همان ادامه وضعیت دوره جاهلیت در نزد اعراب است، زیرا بالابردن و برافراشتن اینگونه پرچم‌ها به معنای انتقام جویی یا نشانه حزن و اندوه یا موارد جنگ شدید است.

برخی از پژوهشگران، با ردّ ادعای شماری از اعضای این گروه‌های مسلح مبنی بر این که این پرچم شبیه بیرق‌های پیامبر اکرم(ص) در زمان جنگ بود، تاکید می‌کنند که پرچم پیامبر(ص) براساس روایت‌های متواتر و موثق، سفید بود و هر لشکر پرچ‌ های سیاه با دور دوزی سفید داشت و روی آن هیچ گونه عبارت یا طرحی وجود نداشت.

این روزنامه سپس به تصاویر جوانان سعودی با لباس‌های دارای شعار داعش از جمله در مکه و پرچم‌های داعش در بالای خودروهای آنها اشاره کرد و درباره خطر گسترش داعش در بین جوانان فریب خورده هشدار داد و خواستار برخورد مناسب و به موقع با این وضعیت شد.