سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ‌ در مورد متن(توافقنامه نهایی)، هیچ پیشرفت ملموسی نداشتیم، در قسمت شکلی به نگاه مشترک رسیدیم که متن چگونه باید تنظیم شود و در مورد عنوان نیز به دو تا سه عنوان رسیدیم و روی مقدمه متن نیز قدری کار کردیم.

[divide] سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ‌ از ابتدا هم می‌دانستیم این مذاکرات سخت است و فاصله بین دیدگاه‌های طرفین به اندازه‌ای است که نزدیک شدن آنها به هم نیاز به زمان طولانی، بحثها و گفت‌‌وگوهای زیاد و ابتکارات مختلف دارد که دیدگاه‌ها را هم نزدیک کنیم. عراقچی ادامه داد: در سه دور قبلی سعی کردیم دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم و کلیات بحث‌ها درباره هر موضوع انجام شد. موضوعات مختلفی روی میز هست. با موضوعات متنوع و گسترده‌ای مواجهیم که هر کدام به شاخه‌های مختلف تقسیم می‌شود که باید درباره آنها صحبت کرده و به تفاهم برسیم. در سه دور گذشته دیدگاه‌هایمان را مطرح کردیم. احساسمان این بود در دوره چهارم وارد نگارش متن شویم و تفاهمات را روی کاغذ بیاوریم. احساسمان این بود که شدنی است. در این دور از مذاکرات مشخص شد یک مقدار زود است وارد نگارش متن شویم. وی گفت: ‌معلوم بود تفاوت‌ها در برخی جاها به قوت خود باقی است و نیاز به بحثداریم که دیدگاه‌ها را نزدیک کنیم. در طی مذاکرات وین که خیلی فشرده بود در همه سطوح و قالب‌ها مذاکره صورت گرفت و نتیجه‌ای که حاصل شد این بود که ما هنوز آماده نوشتن متن نیستیم. طبیعی است در هر مذاکره‌ای نمی‌شود انتظار داشت با چند جلسه بتوانید به تفاهم رسید. دور اخیر مذاکراتی برای ما دور اول به حساب می‌آمد و دوره‌های قبلی برای ما جلسات تبادل نظر بود.

*هیچ پیشرفت ملموسی در مورد متن نداشتیم / درباره چگونگی تنظیم متن به نگاه مشترک رسیدیم

وی با بیان اینکه در مورد متن، هیچ پیشرفت ملموسی نداشتیم، اظهار داشت: البته متن را می‌توان به دو قسمت شکلی و محتوایی تقسیم کرد که در قسمت شکلی به نگاه مشترک رسیدیم که متن چگونه باید تنظیم شود و در مورد عنوان نیز یک نگاه مشترک پیدا کردیم. به دو تا سه عنوان رسیدیم و روی مقدمه متن نیز قدری کار کردیم. مقدمه متن شامل یکسری اصول است و با توجه به اینکه مقدمه توافق بعدی ما از مقدمه توافق ژنو الهام گرفته، کار سختی نیست. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: دیدگا‌ه‌ها در مورد مقدمه به هم نزدیک شده است و سه چهار ساعت در این باره بحثکردیم. در مورد اصل توافق و اینکه چه موضوعاتی باشد و چه زمانبندی باشد ایده‌هایی را مورد بحثقرار دادیم و فضای مشترکی در این خصوص داریم؛ اگرچه توافقی هنوز حاصل نشده است. عراقچی اضافه کرد: درباره قسمت اصلی یعنی محتوا، علیرغم اینکه همه موضوعات را مرور کردیم و درباره دو سه موضوعی که فکر می‌کردیم می‌توان به نتیجه رسید بحث‌های مفصل‌تری داشتیم، ولی در حقیقت پیشرفتی نکردیم. وی گفت: ‌ این خیلی عجیب و غیرطبیعی نیست در مذاکراتی که این مقدار گسترده و پیچیده است این امر طبیعی است. در این دور پیشرفتی نداشتیم و اختلافات به قوت خود باقی است، هر دو طرف جدی هستیم که به مذاکرات ادامه دهیم.

*اواخر خرداد دور بعدی مذاکرات / قبل از آن نیز یک دوره برگزار می‌شود

عراقچی با بیان اینکه تاریخ بعدی مذاکرات اواخر خرداد ماه است، عنوان کرد: احتمال دارد تا قبل از دوره بعدی در خرداد ماه یک دوره فوق العاده را تنظیم کنیم که نیازمند تنظیم زمان است. عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران درباره آب سنگین اراک عنوان کرد: معتقدیم با استفاده از تکنولوژی می‌توان نگرانی‌ها را کاهش داد. اما ماهیت آب سنگین اراک باید حفظ شود که جزو خطوط اصلی ماست. درباره تغییرات در این زمینه اختلاف نظر هست و هنوز باید روی این راه‌حل‌ها کار کرد. عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص گمانه‌زنی‌ها به همه مردم و متخصصان که مباحث را به طور واقعی و جدی دنبال می‌کنند، توصیه کرد که از گمانه‌زنی‌ها خودداری و تحت تاثیر آنها قرار نگیرند چون این گمانه‌زنی‌ها بخصوص آنهایی که در خارج از کشور صورت می‌گیرد با اهداف مشخصی صورت می‌گیرد. وی گفت که گمانه‌زنی‌ها در داخل هم کمکی به مذاکرات نمی‌کند.