وزیر خارجه روسیه از نهایی شدن مراحل تحویل موشک های پدافند ضد هوایی ساخت این کشور به سوریه خبر داد.

سرگئی لاوروف روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی اش تاکید کرد که موشک های مذکور دفاعی است و به سوریه امکان دفاع در برابر حملات هوایی را می دهد.

اما از سوی دیگر، گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان در این کنفرانس مطبوعاتی خواستار خودداری روسیه از تحویل سلاح به سوریه شد و گفت همه باید تلاش های خود را به حل سیاسی بحران سوریه معطوف کنند.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درملاقات با دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، گزینه های ممکن برای حل و فصل بحران سوریه را مورد بررسی قرار دادند؛ پوتین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با کامرون گفت: طرح های مثبتی برای تحول اوضاع وجود دارد و گام های عملی بحران سوریه را در دیدار با کامرون مورد بررسی قرار داده است.

پوتین افزود: ما منافع مشترکی داریم که ایجاب می کند سریعا به خشونت ها پایان دهیم و به یک روند مسالمت آمیز برای محافظت از تمامیت ارضی سوریه برسیم.

کامرون نیز اعلام کرد که با وجود اختلاف نظر بین روسیه و انگلیس درباره حل و فصل بحران سوریه، دو کشور برای یک هدف که " متوقف کردن جنگ در این کشور " است تلاش می کنند.

نخست وزیر انگلیس همچنین از پیشنهاد برگزاری کنفرانسی بین المللی برای ایجاد یک راهکار سیاسی مطابق با توافق ژنو حمایت کرد. مسکو و واشنگتن روز سه شنبه درخصوص این پیشنهاد به توافق رسیدند.

کامرون اشاره کرد که روسیه، انگلیس و آمریکا باید در تشکیل دولتی انتقالی در سوریه کمک کنند.