منابع دیپلماتیک عربی گفتند: عربستان در ساعات گذشته در جریان تماس مقامهای بلندپایه مصری، با پیشنهاد مصر برای احیای طرح قاهره به منظور حل بحران سوریه مخالفت کرد.

منابع آگاه افزودند: عربستان به مصر ابلاغ کرد که از هر تلاشی به منظور حل بحران سوریه استقبال می کند اما به شرط آنکه ایران در آن مشارکت نداشته باشد لذا ریاض با برگزاری نشستهای متعلق به بحران سوریه با شرکت ایران مخالف است.
آنان ادامه دادند: مصر نیز آشکارا توضیح داد که خروج تهران از طرح مصر به نفع موضوع نیست چون تهران دارای تاثیری بزرگ بر نظام بشار اسد بوده و می توان از به عنوان کانال تماس غیرمستقیم با آن استفاده نمود.
به گفته این منابع، مصر تاکید نموده بود که ایران بخشی از حل موضوع است اما کشورهای عرب حوزه خلیج فارس آن را عامل پیچیده تر شدن اوضاع و محرک اصلی علیه به اصطلاح انقلاب سور یه می دانند.
یک منبع دیپلماتیک مصری چند روز قبل از طرح جدید قاهره برای احیای کمیته چهارجانبه حل بحران سوریه و توسعه تلاش‌ها در این زمینه خبر داد.
وی گفت که طی چند هفته آینده با هدف احیای طرح ابتکاری «محمد مرسی» برای حل بحران سوریه، نشست وزرا در قاهره برگزار می‌شود.

این منبع اظهار داشت که قاهره برای ارائه طرحی برای انجام تلاش‌های بیشتر جهت توقف خونریزی‌ها در سوریه و احیای طرح ابتکاری مصر با استناد به آنچه «معاذ الخطیب» رئیس مستعفی ائتلاف سوری مبنی بر آمادگی برای گفت‌وگو جهت دستیابی به دولت انتقالی مطرح کرد، تلاش می‌کند.
وی افزود: سعی ما بر این است که این مفهوم را توسعه داده و اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی و نیز «اخضر ابراهیمی» فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه را به طرف‌های سه‌گانه برای نظارت و تضمین موفقیت طرح قاهره و اجرای آن تبدیل کنیم.
منبع مزبور اظهار داشت که قاهره در حال حاضر و به خصوص پس از سفر مرسی به روسیه و سفر هیئت مصری متشکل از «عصام الحداد» معاون مرسی و «رفاعه الطهطاوی» رئیس دفتر وی به ایران، چند ایده را در دست بررسی دارد.
این منبع مصری اشاره کرد که این دو سفر اخیر با تلاش‌های مصر در خصوص پرونده سوریه مرتبط است به خصوص اینکه سفر مرسی به روسیه نشان داد که امکان دستیابی به راه‌حل سیاسی بحران سوریه وجود دارد