دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه همه تحریم‌ها بر علیه ایران باید لغو شود گفت: ما به غنی‌سازی در چارچوبی که اعتمادآفرین باشد ادامه خواهیم داد.

حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت موضوع هسته‌ای برای مردم، گفت: حقوق ملت ما محفوظ می‌ماند و تأکید می‌کنم هیچ‌گونه نگرانی در ایران در این باره نباید وجود داشته باشد، چرا که به هیچ عنوان این دولت در هیچ شرایطی از خط قرمزها عبور نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: حقوق مردم ایران محفوظ باقی می‌ماند همان‌طور که در توافق کوتاه‌مدت شش ماهه نیز به صراحت آمده، یعنی خود طرف مقابل گفته است مثلاً در فردو یا نطنز غنی‌سازی در این سطح باشد.

آقای روحانی گفت: روشن است که با این گفته غنی‌سازی را پذیرفته‌اند اما بحثدر این است که در یک دوره‌ای، سطح و حد غنی‌سازی ما به تعبیر آنها به گونه ای باشد که بیشتر اعتماد آفرین باشد.

* تلاش ما بر این است که در قدم نهایی هم تحریم‌ها برداشته شود

دکتر روحانی با بیان اینکه در کنار تثبیت حقوق ملت ایران، ظلم‌هایی که به مردم روا داشته شده و تحریم‌هایی که به زندگی مردم فشار وارد کرده که همه این تحریم‌ها ناروا و غلط بوده، باید برطرف شود، اظهار داشت: برخی از این تحریم‌ها از طریق شورای امنیت، بخش بزرگی از طریق دولت و کنگره آمریکا و بخشی نیز از طریق اتحادیه اروپا اعمال شده که تلاش ما بر این است که در قدم نهایی هم تحریم‌ها برداشته شود و هم حقوق هسته‌ای ایران محفوظ بماند.

* به غنی‌سازی در چارچوبی که اعتمادآفرین باشد ادامه خواهیم داد

وی خاطرنشان کرد: این یعنی اینکه ما به غنی‌سازی در چارچوبی که اعتمادآفرین باشد ادامه خواهیم داد، بهانه‌ها را از دست دیگران سلب می‌کنیم تا آنها نتوانند در سایه آن بهانه‌ها، افکارعمومی و مجامع عمومی، حقوقی و سیاسی را تحریک کنند و بخواهند علیه ملت ایران اقدامی صورت دهند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: من به آینده این حرکت امیدوارم البته در مذاکرات سیاسی کسی نمی‌تواند بگوید پایان آن چه خواهد بود، اما در قدم اول ما موفق بودیم، این موفقیت را نه اینکه ما بگوییم بلکه همه دنیا می‌گویند.

* حرف‌های آمریکایی‌ها به خاطر لابی‌ صهیونیست‌هاست

رئیس‌جمهور ایران خاطرنشان کرد: اینکه آمریکایی‌ها چیزهایی می‌گویند به خاطر فشار افکارعمومی خودشان، تندروها و صهیونیست‌هاست و البته کشورهایی نیز هستند که در این داستان به آمریکایی‌ها فشار می‌آورند لذا پیداست کهگفته‌های آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با واقعیات بسیار فاصله دارد.

دکتر حسن روحانی گفت: ما نیز باید افکارعمومی دنیا را نگاه کنیم و به نظرهای عمومی همه کشورها بنگریم چرا که غیر از صهیونیست‌ها و برخی مقامات آمریکایی که حرف‌هایی می‌زنند که با واقعیت فاصله دارد، سراسر دنیا از جمله اروپا، چین، سایرکشورها، آسیا و آفریقا سخن از موفقیت ایران می‌گویند و معتقدند در این صحنه ایران در برابر فشارهای غلط موفق بود.

* ادامه مذاکرات به نظر ما موفق خواهد بود

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گفتند تحریم و فشار راه‌حل مسئله هسته‌ای ایران است، اما ما مذاکره را راه‌حل می‌دانستیم، افزود: تاکنون راه‌حل مذاکره و تفاهم پیروز و موفق بوده و ادامه آن هم به نظر ما موفق خواهد بود.

روحانی ادامه داد:قدم بعدی بسیار پیچیده و سخت است، اما ما به قدرت مذاکره‌کنندگان‌مان اطمینان داریم و همه دنیا نیز باید به حسن نیت ایران برای حل مسئله اطمینان داشته باشد.

* ممکن است در شش ماه اول بتوانیم به توافق نهایی برسیم

وی خاطرنشان کرد: اگر طرف مقابل ما هم در حل مسئله حسن نیت و اراده سیاسی را در عمل نشان دهد، معتقدم در زمان کوتاه حتی ممکن است در شش ماه اول بتوانیم به توافق نهایی برسیم.