فعال مخالف جنگ امریکایی، اقدام دولت اوباما را در اعمال محدودیت بیشتر بر حریم شخصی شهروندان این کشور به باد انتقاد گرفته است.

دان دبار، تحلیلگر سیاسی و فعال ضد جنگ روز چهارشنبه(۱۸ اردیبهشت) گفت، «دولت امریکا برای نقض حریم شخصی افراد مندرج در قانون اساسی در تلاش است.»
بنابر این گزارش، دولت امریکا در آستانه حمایت از طرح اف بی آی برای تغییر کامل قوانین نظارتی است. اقدامی که روند استراق سمع از مکالمات شهروندان را در فضای مجازی اینترنت تسهیل می کند.

به گفته تحلیلگران اگر اوباما این طرح را تائید کند، این مساله مباحثات جدی را در زمینه نقض حریم شخصی افراد موجب خواهد شد، مساله‌ای که حتی اف بی آی نیز آشکارا خواهان آن نیست.

تلاش برای اجرای این طرح در حالی است که دولت امریکا همچنان از اقدامات جنجالی دیگر علیه شهروندانش مانند هواپیماهای جاسوسی بدون سرنشین و دوربین‌های مداربسته، شنود مکالمات تلفنی و دیگر برنامه‌های جاسوسی استفاده می کند.

دان دبار گفت، «تقریبا از زمان تصویب منشور حقوق، تمامی انواع ابزارهای فناوری پیشرفته به عنوان فناوری ارتباطات پیشرفته برای انجام این کار وجود داشته است.»

این تحلیلگر مسایل سیاسی ادامه داد، اگر از این طرح دولت امریکا به عنوان یک طرح اورولین(برگرفته از کتاب های جرج اورول نویسنده انگلیسی) نام ببریم بازهم نمی توان این برنامه نظاراتی را توجیه کرد، چون این نوع از فناوری که امروز شاهد هستیم چیزی است که حتی به ذهن اورول هم خطور نمی‌کرد.»

دان دبار افزود، «توانایی ذخیره کردن اطلاعاتی که آن‌ها در یوتا(ایالتی در ایالت های جنوب غربی امریکا) ذخیره می‌کنند در حقیقت معادل اطلاعاتی است که از این‌جا تا کره ماه بر روی سیستم آی فون ذخیره شود.»