دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: خطر تروریسم تکفیری همچون رژیم صهیونیستی تمام منطقه را تهدید می کند و این جریان‌های تکفیری در برخی کشورهای منطقه در قالب گروه‌های مسلح تروریستی نفوذ پیدا کرده‌اند.
به گزارش مسلم پرس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «المنار»، سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، ضمن سخنانی در مراسم گرامیداشت فرماندهان شهید مقاومت که به طور زنده از شبکه ماهواره‌ای «المنار» پخش شد، با بیان این مطلب گفت: حزب‌الله آرزو دارد که روزی ارتش لبنان، تنها قدرتی باشد که از این کشور دفاع می‌کند. وی بار دیگر بر حمایت حزب‌الله نسبت به تجهیز ارتش لبنان به سلاح‌های پیشرفته به طوری که قادر به حمایت از لبنان در مقابله با چالش‌های اسرائیل باشد، تأکید کرد. دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به این‌که اسرائیل می‌خواهد منطقه به مرحله‌ای برسد که هیچ توجهی به مسئله فلسطین و خطر اسرائیل نشود، گفت: آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌خواهند فلسطین از اولویت‌های ملت‌های عربی و اسلامی خارج شود.

اسرائیل منازعه در سوریه را فرصتی برای درهم کوبیدن مقاومت می‌داند

سیدحسن نصرالله با اشاره به این‌که اسرائیل دشمن و خطری برای لبنان، امنیت، حاکمیت و خاک و مرز این کشور است، گفت: رژیم صهیونیستی چنددستگی در لبنان و منازعه در سوریه را فرصتی برای در هم کوبیدن مقاومت می‌داند، این در حالی است که اگر مقاومت و درگیری خونین با نیروهای اشغالگر نبود، اسرائیل از لبنان خارج نمی‌شد. وی با اشاره به این‌که دشمن همچنان مقاومت را خطری برای طرح‌ها و آرزوهایش می‌داند، افزود: مقاومت آمادگی بالای خود را حفظ کرده است و دشمن می‌داند مقاومت توان خود را به رغم شهدایی که در سوریه تقدیم نموده، افزایش داده است. سیدحسن نصرالله با اشاره به این که دشمن اسرائیلی همچنان تلاش می‌کند از فرصت‌ها برای آغاز جنگی جدید علیه مقاومت استفاده کند، گفت: رژیم صهیونیستی همچنان به خاک و نفت لبنان چشم دوخته است و حزب‌الله را بزرگترین خطر در منطقه می‌داند. وی در ادامه با طرح این پرسش که دلیل اهتمام آمریکا برای حل نهایی مسئله فلسطین در شرایط کنونی چیست؟ و چرا مشخصا همین الان؟ گفت: دولت آمریکا با رژیم صهیونیستی به دنبال نابودکردن مسئله فلسطین هستند و اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها، امروز را فرصتی برای تسویه حساب بر سر مسئله فلسطین و اعمال شروط علیه فلسطینیان می‌دانند. سیدحسن نصرالله تأکید کرد: اگر مقاومت نبود، اسرائیل در لبنان باقی مانده بود و همه باید بدانند که اسرائیل به دنبال سلطه‌جویی بر لبنان است و خیر و صلاح کشور و هیچ قوم و فرقه‌ای در لبنان را نمی‌خواهد.

انفجارهای لبنان ارتباطی به مداخله حزب‌الله در سوریه ندارد

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان این‌که متهم‌سازی حزب‌الله به مسئولیت انفجارهای لبنان ادامه خواهد یافت، افزود: انفجارهای لبنان ارتباطی به مداخله ما در سوریه ندارد و طرف‌های تکفیری قبل از ورود حزب‌الله به سوریه، انفجارها و ترورها در لبنان را آغاز کردند. وی تأکید کرد: از نظر اصولی، لبنان هدف گروه‌های تکفیری قرار داشته و این موضوع بخشی از طرح اسرائیل برای تجزیه منطقه است.

خطر تکفیری‌ها مانند اسرائیل منطقه را تهدید می‌کند

وی با مقایسه خطر تکفیری‌ها با خطر اسرائیل تأکید کرد: خطر تروریسم تکفیری همچون رژیم صهیونیستی تمام منطقه را تهدید می‌کند و این جریان‌های تکفیری در بسیاری از کشورهای منطقه در قالب گروه‌های مسلح تروریستی حضور دارند و فقط عقاید خود را قبول دارند و دیگران را نمی‌پذیرند. سیدحسن نصرالله با طرح پرسشی درباره علت اختلاف میان جریان‌های تکفیری «داعش» و «جبهه النصره» با وجود داشتن یک مذهب و یک رویکرد، گفت: این جریان‌های تکفیری بر سر یک موضوع سیاسی و یا یک چاه نفت اختلاف پیدا کردند و این امر عقل و اندیشه رهبران و اعضای این گروهک‌ها را نشان می‌دهد. این موضوع غافلگیر کننده نیست و هر کسی که تجربه‌های گذشته را پیگیری کرده باشد، آنرا پیش بینی می‌کرد. وی اظهار داشت: تکفیری‌ها به تکفیر طرف‌هایی که با آنان اختلاف دارند، اکتفا نکرده و همه چیز را تکفیر می‌کنند و کشتار و درگیری میان آنان در سوریه نشانه اندیشه آنان است. دبیرکل حزب الله لبنان با یادآوری جنایت و اعمال گروه‌های تکفیری در افغانستان، افزود: آنچه تکفیری‌ها در افغانستان انجام دادند بدتر از آنچه است که نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام دادند و اگر تکفیری‌ها در سوریه پیروز شوند، وضعیت سوریه بدتر از افغانستان خواهد شد.

موضع دیرهنگام عربستان نسبت به بحران سوریه

وی با اشاره به موضع دیرهنگام برخی کشورها از جمله عربستان درارتباط با سوریه، افزود: عربستان اکنون به کسانی که تحریک به جنگ در سوریه می‌کنند، حمله می‌کند در حالی که ما 3 سال پیش در این باره هشدار دادیم. دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: ریاض می‌داند بازگشت جوانان سعودی که در سوریه می‌جنگند برای عربستان فاجعه به بار خواهد آورد و تصمیم تازه عربستان برای جلوگیری از مشارکت جوانان این کشور در جنگ سوریه برای حفظ حکومت خودشان است. سیدحسن نصرالله با اشاره به موضع برخی کشورها در ارتباط با تحولات سوریه و نگرانی از نقش مردم در تحولات آن افزود:  چرا از انتخابات در سوریه می‌ترسند چون می‌دانند افکار عمومی چگونه است. وی گفت: آمریکا خواستار دموکراسی در مصر است، اما آن را در سوریه رد می‌کند و از انتخابات در سوریه نگران است. سید حسن نصرالله با اشاره به جنایات تکفیری‌ها در ارتباط با مساجد، کلیساها، مسلمانان و مسیحیان در سوریه و وجود خطر تکفیری‌ها و رژیم اشغالگر قدس برای لبنان، گفت: تروریسم تکفیری در همه مناطق وجود دارد و از گروه‌های مسلح در همه کشورهای منطقه تشکیل می‌شود. این جریان‌ها رویکرد دورسازی و حذف را دنبال می‌کنند. دبیرکل حزب‌الله با اشاره به نگرانی‌ها از خطر بازگشت گروه‌های تروریستی به موطن اصلیشان گفت: طبعا اسرائیلی‌ها وارد این گروه‌های تکفیری شده‌اند و آمریکا این طرف‌ها را به کار گرفته است. سیدحسن نصرالله در پایان سخنان خود، با اشاره به این‌که لبنان را از جمله کشورهایی دانست که هدف گروه‌های تکفیری قرار گرفته است، گفت: هدف قراردادن لبنان، بخشی از طرح و برنامه آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ از واردکردن جریان‌های تکفیری تروریستی به سوریه بود، زیرا در لبنان مقاومتی هست که بزرگ‌ترین خطر برای اسرائیل شمرده می‌شود.