یک روزنامه‌نگار انگلیسی، غرب و متحدان منطقه‌ای آن را به تلاش برای گسترش ناآرامی و بحران سوریه متهم کرده است.

سوماس میلن Seumas Milne، روز سه‌شنبه(۷ می، ۱۷ اردیبهشت) در مقاله خود در «گاردین» تصریح کرد، غرب و متحدان منطقه‌ای آن با کمک به شبه‌نظامیان سوری و امتناع از تسهیل یک راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه، به دنبال گسترش ناآرامی و درگیری‌‌در این کشور هستند.

این روزنامه‌نگار انگلیسی نوشت: «اگر آنان(سران غرب) به واقع به نجات جان افراد… علاقه‌مند بودند، از نفوذ خود در میان حامیان منطقه‌ای شورشیان(سوری) برای مذاکره درباره یک راه حل سیاسی، استفاده می‌کردند.»

میلن در ادامه تصریح کرد، امریکا، انگلیس، فرانسه و متحدان منطقه‌ای آنان از جمله ترکیه، عربستان سعودی، امارات متحد عربی، قطر و اردن، بودجه شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه را تامین می‌کنند.

وی نوشت: «انتقال هوایی تسلیحات به شورشیان سوریه که با هماهنگی سیا صورت می‌گیرد، در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته؛ به حدی که یک مقام سابق امریکا آن را " آبشار جنگ‌افزار " نامیده است.»

در این مقاله آمده است: «نیروهای انگلیس و امریکا، جنگجویان شورشی را در اردن آموزش می‌دهند. کمک امریکا به مخالفان سوریه دو برابر شده و به ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است، در حالی که اتحادیه اروپا تحریم نفتی خود علیه سوریه را لغو کرده تا زمینه برای صادرات نفت به مناطق تحت کنترل شورشیان فراهم شود.»

میلن می‌افزاید، این روند قطعا به افزایش آمار تلفات و گسترش جنگ منجر خواهد شد.

این روزنامه‌نگار انگلیسی همچنین به تجاوزات اخیر اسرائیل علیه سوریه اشاره کرد و نوشت: «اسرائیل آشکارا در جنگ(سوریه) دخالت می‌کند.»

سوریه، پنج می(۱۵ اردیبهشت) اعلام کرد، رژِیم اسرائیل در حمله هوایی جدید، مرکز تحقیقاتی جمرایا در شمال غرب پایتخت این کشور را هدف حمله موشکی قرار داده است.

بنا به اعلام سوریه، این حمله درپی عملیات ارتش سوریه و تلفات سنگین گروه‌های منتسب به القاعده در این کشور صورت گرفت؛ اسرائیل همچنین ماه ژانویه ۲۰۱۳ میلادی، مرکز تحقیقاتی جمرایا را هدف حمله هوایی قرار داد.

میلن تجاوز هوایی اسرائیل به سوریه را «غیرقانونی و بدون محرک» دانست که با حمایت «دولت‌های انگلیس و امریکا» صورت گرفت.

این روزنامه‌نگار انگلیسی همچنین تصریح کرد، امریکا و دیگر دولت‌های غربی در کنار اسرائیل با القاعده هم‌سو و هماهنگ شده‌اند.

در همین حال دکتر کوین برت، تحلیلگر سیاسی امریکایی در مصاحبه اخیر خود با پرس تی‌وی به روابط میان رژیم اسرائیل و تروریست‌های القاعده در سوریه پرداخته و گفته است، اسرائیل با ادامه همکاری با گروه‌هایی چون گروه تروریستی «جبهه النصرة»، جنگ کنونی را علیه دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به راه انداخته است تا بی‌ثباتی در منطقه را گسترش دهد.

گروه تروریستی جبهه النصرة که ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی به منظور جنگ با دولت بشار اسد، رئیس جمهور تشکیل شد، در بسیاری از بمب‌گذاری‌های مرگ‌بار دخالت داشته که در آن‌ها غیرنظامیان و نهادهای دولتی سراسر سوریه هدف قرار گرفته‌اند.