کره شمالی با تاکید بر آمادگی خود برای اجرای ضد حملات، درباره هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در مانور آتی کره جنوبی و امریکا هشدار داده است.

کره شمالی به سئول و واشنگتن درباره هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در تمرین‌های نظامی آتی خود هشدار داد و تصریح کرد، آمادگی دارد حتی به شلیک «یک گلوله» توپ‌در مرز مورد مناقشه دریای زرد، پاسخ دهد.

این هشدار در حالی مطرح شده است که کره جنوبی و امریکا قصد دارند نزدیک مرز آبی دو کره، به مدت پنج روز، مانور مشترک ضد زیردریایی برگزار کنند.

تمرین نظامی مشترک کره جنوبی و امریکا که حملاتِ برخوردار از توانِ هسته‌ایِ امریکا به زیردریایی «یو اس اس برمرتون» USS Bemerton و چند ناو جنگی را شامل می‌شود، تا روز جمعه ادامه خواهد یافت.

این درحالی است که پیونگ یانگ روز سه‌شنبه(۷ می، ۱۷ اردیبهشت) در بیانیه‌ای اعلام کرد، به نیروی ارتش خود دستور داده است به هرگونه نقض مرز دریایی این کشور پاسخ دهد.

کره شمالی همچنین در این بیانیه تاکید کرده است، هرگونه ضد حمله متعاقب از سوی امریکا و کره جنوبی، آتش واکنش نظامی را شعله‌ور خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: «در صورتی که دشمنان بی‌پروا به ضد حملات ما واکنش متقابل نشان دهند، همه نیروها، پنج جزیره(جنوبی) را … به دریای آتش تبدیل خواهند کرد.»

این درحالی است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، کره شمالی دو موشک میان‌برد خود را از محل پرتاب آن‌ها در سواحل شرقی این کشور خارج کرده است.

مقامات امریکایی این اقدام را تحولی مثبت دانسته‌اند که ممکن است به کاهش تنش در شبه جزیره کره کمک کند.

شبه جزیره کره در پی مشارکت بمب‌افکن‌های رادار گریز بی ۲(B۲) و بی ۵۲(B۵۲) امریکا در رزمایش دو ماهه اخیر سئول و واشنگتن، صحنه تنش و لفاظی‌های جنگ‌افروزانه بوده است.

کره شمالی در پی حرکات نظامی امریکا در منطقه، به ارتش خود اجازه داد در صورت لزوم، امریکا را هدف «حملات هسته‌ای پیش‌گیرانه» قرار دهد.

پیونگ یانگ همچنین تاکید کرد، ارتش کره شمالی باید برای حمله به «همه پایگاه‌های نظامی امریکادر منطقه آسیا - اقیانوسیه، از جمله خاک امریکا، هاوایی و گوام» آماده باشد.