دبیرکل سازمان ملل تحت فشارهای امریکا، دعوت از ایران برای شرکت در نشست ژنو ۲ با موضوع دست‌یابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه را لغو کرده است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه(۳۰ دی) در نشست خبری در مقر نیویورک این سازمان اظهار داشت، بان کی مون از این که ایران اعلامیه نشست ژوئن ۲۰۱۲ ژنو را نپذیرفته، «عمیقا متاسف» شده است.

اعلامیه ژنو سال ۲۰۱۲ میلادی طرح کلی را برای ایجاد یک دولت انتقالی ترسیم کرده و درخواست کلیدی در آن بدین معنی است که بشار الاسد باید از قدرت کناره‌گیری کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه گفته بود که جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست ژنو ۲ با موضوع بحران سوریه دعوت شده است. وی تاکید کرده بود که «من در مذاکراتم با همه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که به نوعی با مساله سوریه مرتبط هستند، بر لزوم مشارکت ایران در کنفرانس بین‌المللی ژنو ۲ تاکید کرده‌ام، چرا که به نظر من ایران یک بازیگر مهم است.»

با این وجود، امریکا، انگلستان و عربستان سعودی به شدت با دعوت ایران به نشست ژنو ۲ مخالفت کرده بودند.

امریکا گفته بود که در صورتی که تهران نقشه راه سال ۲۰۱۲ برای تشکیل دولت انتقالی را نپذیرد این دعوت‌نامه باید پس گرفته شود؛ شورای به‌اصطلاح ملی سوریه نیز تهدید کرده بود، در صورت لغو نکردن دعوت ایران به نشست ژنو ۲ که از سوی دبیرکل سازمان ملل اعلام شده است، در این کنفرانس شرکت نمی‌کند.

این در حالی است که پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه گفته بود که اگر دعوت از ایران بدون پیش شرط صورت گیرد جمهوری اسلامی در این مذاکرات شرکت می‌کند.

ظریف همچنین خاطر نشان کرد، «جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این باور بود که حل بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و از کنفرانس ژنو ۱ و ۲ به عنوان راهی برای رسیدن به راه حل سیاسی از طریق تفاهم بین مردم و بدون حضور نیروهای خارجی استقبال کرده است.»

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با بورخه برند همتای نروژی خود گفت: «در بین کشورهایی که(به کنفرانس ژنو ۲) دعوت‌ شده‌اند، استرالیا، مکزیک، جمهوری کره، آفریقای جنوبی، ژاپن، برزیل، هند، اندونزی و بسیاری دیگر به چشم می‌خورند. بنابراین اگر ایران در این فهرست نباشد … به عقیده من مذاکرات صلح به ریاکاری شباهت پیدا خواهد کرد.»

وی تاکید کرد، ایران در بین کشورهایی است که از پایان بحران سوریه نفع مستقیم می‌برد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز تاکید کرده بود که «تهران هیچ پیش‌شرطی را برای شرکت در نشست ژنو ۲ نمی‌پذیرد و بنابر دعوت‌نامه رسمی که به دست ما رسیده است، بدون هرگونه پیش‌شرطی در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.»

کنفرانس ژنو دو ۲۲ ژانویه(۲ بهمن) در شهر مونترو سوئیس آغاز خواهد شد و سپس ۲۴ ژانویه به مقر سازمان ملل در ژنو انتقال پیدا خواهد کرد. هدف از این کنفرانس پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای بحران مرگبار تقریبا ۳ ساله در کشور سوریه است.

کشور سوریه از مارس ۲۰۱۱ عرصه ناآرامی‌های مرگباری است. گفته می‌شود قدرت‌های غربی و متحدان آنها در منطقه بویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه نظامیان حاضر در سوریه حمایت می‌کنند.

سازمان ملل می‌گوید، در جریان ناآرامی‌ها در کشور سوریه بیش از ۱۰۰ هزار تن کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.