تعدادی از قانون‌گذاران رده بالای امریکا بر این باور هستند که طرح باراک اوباما، رییس جمهور این کشور برای تغییرات اساسی در برنامه‌های جنجال‌براگیز جاسوسی سازمان امنیت ملی کارایی نخواهد داشت.

رییس جمهور امریکا تحت افزایش فشارها بر کاخ سفید درباره فعالیت‌های جاسوسی از دوستان و دشمنان روز جمعه(۲۷ دی) وعده داد که دسترسی دولت خود به ضبط مکالمات تلفنی میلیون‌ها امریکایی را محدود خواهد کرد.

باراک اوباما گفته است که او پایگاه داده‌های مکالمات تلفنی را از سازمان امنیت ملی نخواهد خواست.

سناتور دیان فینشتین، رییس کمیته اطلاعات سنای امریکا این طرح را به عنوان یک «کار بسیار دشوار» توصیف کرده است.

وی افزود، «به این دلیل بسیار دشوار است که تمامی هدف و قصد این برنامه، دست‌رسی به اطلاعات سریع و آنی برای ممانعت از هرگونه دسیسه ممکن است.»

نماینده سناتور مایک راجر، یکی از اعضای کمیته اطلاعات مجلس امریکا نیز گفته است که به نظر او سخنان باراک اوباما یک حس «تردید» در میان شهروندان امریکایی نسبت به ناتوانی کشور در مبارزه با تروریسم را پررنگ می‌کند.

راجرز هم‌چنین ناکامی اوباما را در مشخص نکردن تعاریف درباره ابرداده‌ها مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت، «ما به واقع روز جمعه نیازمند یک تصمیم بودیم و آن چه نسیب ما شد پر از ابهام و تردید بود.»

راجرز افزود، «و مطابق گفت‌وگوهای من با مقامات اطلاعاتی در روزهای پایانی هفته این سطح از تردید و ابهام ضربه‌ای بر توانایی ما برای دفاع از امریکایی‌ها دربرابر تروریست‌هایی که می‌خواهند به امریکا وارد شوند وارد خواهد کرد.»

پیش از این نیز مدافعان حریم خصوصی و شرکت‌های فن‌آوری، قویا اصلاحات پیشنهادی رئیس جمهور امریکا درباره فعالیت‌های جاسوسی واشنگتن را به باد انتقاد گرفته‌ بودند.

منتقدان، با رد پیشنهادات باراک اوباما، می‌گویند این پیشنهادات تاثیر ناچیزی بر برنامه‌های جاسوسی داشته و فقط به حفظ وضع موجود کمک می‌کند.

استیون هاکینز، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل نیز گفت، «تصویر بزرگی که از سخنرانی روز جمعه بر می‌آید این است که حق حریم خصوصی هم در داخل و هم در سراسر دنیا در معرض تهدید بزرگ قرار دارد.»

دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد، اصلاحات پیشنهادی اوباما پاسخگوی نگرانی‌ها در زمینه حقوق بشر نیستند.

جولیان آسانژ، موسس تارنمای افشاگر ویکی‌لیکس نیز در گفت‌وگو با سی ان ان، سخنان اوباما را «شرم آور» توصیف کرد و افزود، «وی ۴۵ دقیقه صحبت کرد و تقریبا هیچ چیزی نگفت.»

اقدامات جاسوسی امریکا از اطلاعات تلفنی و اینترنتی شهروندان این کشور و مردم دیگر کشورها از جمله ۳۵ تن از رهبران جهانی که توسط ادوارد اسنودن، کارمند پیشین سازمان امنیت ملی امریکا افشا شد، جنجال‌های بسیاری را آفرید و به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

این در حالی است که اسنودن، اخیرا گفت که ماموریت وی به پایان رسیده است چرا که او می‌خواسته به جامعه این شانس را بدهد که تصمیم بگیرد آیا باید خودش را تغییر دهد یا نه.