شورای به‌اصطلاح ملی سوریه گفته است که در صورت لغو نکردن دعوت ایران به نشست ژنو ۲ که از سوی دبیرکل سازمان ملل اعلام شده است، در این کنفرانس شرکت نمی‌کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، لوئی صافی، سخنگوی شورای ملی سوریه روز دوشنبه(۳۰ دی) گفته است، «ائتلاف سوریه اعلام می‌کند، در صورتی که بان کی مون دعوت خود از ایران را بازپس نگیرد، ما از حضور در نشست ژنو ۲ خودداری خواهیم کرد.»

در همین حال امریکا با گذاشتن پیش‌شرط‌‌هایی برای حضور ایران در نشست ژنو ۲ به اعلام دبیرکل سازمان ملل واکنش نشان داده است.

جی پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای گفته است که تصمیم به دعوت ایران باید تغییر کند مگر آن که تهران به طور عمومی از توافق سال ۲۰۱۲ میلادی برای ایجاد دولت انتقالی حمایت کند.

وی در این بیانیه آورده است، «اگر ایران به طور کامل و عمومی اعلامیه ژنو را نپذیرد، چنین دعوتی باید لغو شود.»

این اظهارات کمی پس از آن مطرح شد که دبیرکل سازمان ملل از دعوت ایران برای حضور در نشست ژنو ۲ با موضوع حل بحران سوریه خبر داد.

بان کی مون روز یکشنبه گفته بود که تهران این دعوت را پذیرفته است؛ این در حالی است که تا کنون هیچ بیانیه رسمی دراین باره از سوی مقامات ایرانی منتشر نشده است.

پیش از ایران گفته بود که اگر برای مشارکت در نشست ژنو ۲ شروطی گذاشته شود، تهران در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز روز شنبه گفته بود که اگر دعوت از ایران بدون پیش شرط صورت گیرد جمهوری اسلامی در این مذاکرات شرکت می‌کند.

ظریف همچنین خاطر نشان کرد، «جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این باور بود که حل بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و از کنفرانس ژنو ۱ و ۲ به عنوان راهی برای رسیدن به راه حل سیاسی از طریق تفاهم بین مردم و بدون حضور نیروهای خارجی استقبال کرده است.»

نشست ژنو ۲ با هدف یافتن راه‌حلی برای برون رفت سوریه از بحران قرار است ۲۲ ژانویه در شهر مونترو سوئیس آغاز به کار کند؛ همچنین این نشست میزبان نمایندگان دولت بشار اسد، رییس جمهور سوریه خواهد بود.

ناآرامی‌های خونین از سال ۲۰۱۱ گریبان‌گیر سوریه است. بر اساس گزارش‌ها، قدرت‌های غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن‌ها به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان فعال در سوریه حمایت می‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در نزدیک به سه سال ناآرامی و درگیری‌های مسلحانه در سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار تن جان خود را از دست داده‌ و میلیون‌ها نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.