معاون وزارت امور خارجه ایران کنفرانس آتی ژنو درباره بحران سوریه را نشانه نوعی «اعتراف به شکست» از سوی دشمنان این کشور دانست.

حسین امیر‌عبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران در امور کشورهای عربی و افریقا، روز یک‌شنبه(۱۲ ژانویه، ۲۲ دی) تاکید کرد، مردم سوریه سخت‌ترین شرایط را در ناآرامی‌های سه سال گذشته پشت سر گذاشته‌اند.

وی با بیان این که سوریه در این نبرد نابرابر توانست به پیروزی نهایی نزدیک شود، گفت: این پیروزی حاصل ایستادگی و مقاومت مردم سوریه است.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین تصریح کرد: دشمنان سوریه شکست خوردند و کنفرانس ژنو - ۲ نیز نتیجه اعتراف به این شکست است.

مذاکرات «ژنو۲» درباره بحران سوریه قرار است بیست و دوم ژانویه ۲۰۱۴ در شهر ژنو سوئیس برگزار شود.

حامیان غربی و عربی در ائتلاف به اصطلاح دوستان سوریه در حالی بر شرکت اتئلاف مخالفان این کشور در کنفرانس ژنو تاکید کرده‌اند که اختلافات داخلی گروه مخالفان مورد حمایت خارج، موسوم به «ائتلاف ملی سوریه»(اس. اِن. سی / SNC) همچنان ادامه دارد.

ائتلاف به اصطلاح «دوستان سوریه» متشکل از کشورهای عربی و غربی در ادامه تلاش‌های خود برای ترغیب مخالفان سوریه به شرکت در مذاکرات ژنو، روز یک‌شنبه(۱۲ ژانویه، ۲۲ دی) در پاریس، پایتخت فرانسه تشکیل جلسه دادند.

این ائتلاف به اس. ان. سی یادآور شدند، هیچ راه دیگری در حل سیاسی بحران سوریه وجود ندارد.

امیرعبداللهیان همچنین حمایت ایران را از روند اصلاحات در سوریه ابراز کرد و گفت: مردم سوریه صاحبان اصلی این کشورند و هیچ کس شایسته‌تر از مردم سوریه در تعیین سرنوشت کشورشان نیست.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با مردم و رهبری جمهوری عربی سوریه خواهد ماند.

سوریه از مارس ۲۰۱۱ با بحران و ناآرامی مواجه شده است.

بر اساس آمار سازمان ملل، در ناآرامی‌های سوریه بیش از صد هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره و بی‌خانمان شده‌اند.