دولت عراق اسناد و مدارک مربوط به دست داشتن عربستان سعودی در جنایت‌های تروریستی در عراق را منتشر کرد.

«علی شلاة» نماینده مجلس عراق در مصاحبه با شبکه العالم تأکید کرد، دولت عراق مدارک دست داشتن رژیم عربستان و چند طرف دیگر در جنایت‌های تروریستی را در اختیار کشورهای عربی و اسلامی قرار داده است.

این نماینده پارلمان عراق خاطرنشان کرد، در نشست اخیر «نوری مالکی» نخست‌وزیر عراق و سفرای کشورهای عربی و اسلامی در عراق، مدارکی قطعی در خصوص دخالت خارجی در حمایت از جنایات تروریستی در شهرهای عراق ارائه شد.

مدتی است گروه تروریستی «داعش» با داعیه برقراری دولت اسلامی در عراق و شام، در حال تاخت و تاز در استان «الانبار» عراق برآمده است که تاکنون توانسته شهر «فلوجه» و برخی مناطقه اطراف آن را به تصرف خود در آورد.

پیش از این شهر «الرمادی» مرکز استان الانبار توسط ارتش و عشایر محلی از دست نیروهای القاعده خارج شده بود.

«علی شلاة» گفته است، دولت از سفرا خواست موضعی مشابه با مواضع جهانی ضد القاعده و داعش اتخاذ کنند؛ وی ادامه داد عراق تلاش می‌کند کنفرانسی را برای مبارزه با تروریسم برگزار کند، به ویژه آنکه روسیه عربستان سعودی را مسئول عملیات تروریستی در دنیا شناخته است.

«ولادیمر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، پس از سلسله انفجارهای رخ داده در این کشور که بوسیله عامل انتخاری و با دست های پشت پرده عربستان سعودی صورت گرفت، آل سعود را یک رژیم تروریستی خواند. این موضع پوتین، مسئولین ریاض را تحت فشار شدیدی قرار داده است.

پیش از این نیز اسناد معتبری دال بر دخالت عربستان سعودی، در امور داخلی عراق منتشر شده بود که در یک فقره، دولت «قطر» اعلام کرد ۲۰ مورد از این اسناد را در دست دارد که از دخالت های عربستان در امور داخلی عراق، پرده بر می دارد.

این نماینده عراقی اظهار داشت: یکی از شاهزادگان سعودی فرمان‌هایی را برای عملیات در الانبار صادر کرده است.

الشلاة با اشاره به بیانیه اتحادیه عرب در حمایت از دولت عراق در مبارزه با تروریسم در استان الانبار گفت: «اتحادیه عرب مجبور به صدور این بیانیه شد، زیرا مواضع بین‌المللی این اتحادیه را در تنگنا قرار داد.»

دیروز اتحادیه عرب، پس از حمایت شورای امنیت از دولت نوری مالکی در مبارزه با القاعده، مجبور شد تا حمایت خود را از دولت بغداد اعلام کند. این حمایت در حالی انجام می شود، که گروه «داعش» در سوریه نیز حضور دارد و مشغول مبارزه با دولت دمشق می باشد، اما هیچ محکومیتی از جانب عربستان یا کشورهای دیگر، متوجه آن نشده است.

بنا بر گفته «الشلاة» الجزایر تنها کشور عربی است که مشکلات عراق را طایفه‌ای نمی‌داند.