وزیر اوقاف و امور دینی دولت فلسطین در غزه با تاکید بر مخالفت جنبش حماس با طرح اتحادیه عرب(طرح " تعدیل شده " قطر برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی)، مذاکره با اشغالگران صهیونیست و موافقت با چنین طرح‌هایی را به معنای مشروعیت بخشیدن به اشغالگری، شهرک سازی صهیونیست‌ها و یهودی سازی بیت المقدس دانست.

" اسماعیل رضوان " روز یکشنبه تصریح کرد: جنبش حماس به روشنی موضع خود را درباره این طرح اعلام و تأکید کرد که کاملا با آن مخالف است؛ از کشورهای عربی انتظار می‌رفت که موضعی ثابت و مستحکم در دفاع از اصول و حقوق مردم فلسطین و مقاومت آنان اتخاذ کنند.
" حمد بن جاسم " نخست وزیر قطر در جریان گفت وگوی اخیر " جان کری " وزیر خارجه آمریکا با هیأتی از نمایندگان اتحادیه عرب در واشنگتن طرحی را در خصوص تبادل اراضی بین صهیونیستها و مردم فلسطین مطرح کرد که با استقبال گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی همراه شد.
عضو ارشد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) موضع تشکیلات خودگردان را خجالت آور توصیف کرد و گفت: تلاش تشکیلات خودگردان در رام الله برای اتخاذ چنین موضعی از سوی کشورهای عربی خجالت آور است؛ اظهارات محمود عباس مبنی بر موافقت با این طرح برای دولت‌های عربی تازگی ندارد زیرا آنها موضوع تبادل اراضی را پذیرفته اند.
اسماعیل رضوان با اشاره به مذاکره تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی در خصوص طرح قطر، خاطرنشان کرد: حماس و گروه‌های مقاومت با گفت وگو و مذاکره درباره اصول ثابت ملت فلسطین مخالفند، زیرا هیچ کس حق ندارد حتی یکی از بندهای این اصول ثابت را زیر پا بگذارد؛ و این طرح ها و مذاکرات نمی تواند ملت فلسطین را از حق خود برای بازپس گیری کل سرزمین باز دارد.
وزیر اوقاف و امور دینی دولت فلسطین در غزه، تأکید کرد: حماس به حق خود و ملت فلسطین پایبند است، و آن را در شصت و پنجمین سالروز اشغال فلسطین(روز نکبت) با پایبندی به آرمان‌ها و گزینه مقاومت ثابت کرد؛ این حق مقدس متعلق به همه فلسطینیان است و با مذاکره و وعده و طرح و گفتگوها از بین نمی رود.
اسماعیل رضوان اظهار داشت: اشغالگری، جنایت است و سرزمین های اشغالی باید آزاد شود و صهیونیست ها در سرزمین فلسطین جایگاهی ندارند.
وی افزود: تا هنگامی که اشغالگری وجود دارد رژیم صهیونیستی همواره رو به زوال و نابودی خواهد بود و به هیچ وجه نباید صهیونیست‌ها را به رسمیت شناخت، زیرا چنین اقدامی مشروعیت بخشیدن به اشغالگری، شهرک سازی و یهودی سازی قدس است.