یکی از بنیان‌گزاران جنبش همبستگی ماه و صلیب گفته است که جنگ در سوریه بی‌ثبات کردن کل منطقه خاورمیانه در جهت منافع رژیم اسرائیل را هدف گرفته است.

مارک گلن، اظهار داشت که تعداد بسیار زیادی از مردم توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت خارج بی‌خانمان شده و به سوی کشورهای همسایه سوریه سرازیر شده‌اند؛ کشورهایی که توان تحمل این خیل عظیم پناهندگان را ندارند.

وی تصریح کرد، مواجهه با پناه‌جویان سوریه «دقیقا معادله‌ای است که امریکا و هم‌پیمانان غربی آن و نیز اسرائیل در روند تخریب سوریه در پیش گرفته‌اند.»

گلن افزود، «این تنها جنگ علیه سوریه نیست؛ این جنگی است علیه کشورهای همسایه سوریه.»

وی این اظهارات را پس از آن بیان داشت که گزارشی از سوی کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل نشان داده است، در حال حاضر پناهندگان سوریه‌ای ۲۰ درصد از جمعیت لبنان را تشکیل می‌دهند.

بنا به گفته گلن، وضعیت در لبنان و دیگر همسایگان سوریه با جنگ امریکا علیه عراق که در اثر آن میلیون‌ها تن ناچار به پناه جستن به اردن و دیگر کشورها شدند، قابل قیاس است.

این عضو جنبش همبستگی ماه و صلیب اظهار داشت، «بنابراین این فقط جنگی علیه سوریه نیست بلکه نبردی علیه دیگر کشورهای همسایه نیز هست … و این فقط طرحی از سوی امریکا و اسرائیل است برای بی‌ثبات کردن کشورهای خاورمیانه تا رژیم تل‌آویو قدرت بلامنازع منطقه باشد.»

این تحلیل‌گر سیاسی تاکید کرد که وقتی کشورهای مورد هدف باید به پناه‌جویان غذا و سرپناه بدهند، امریکا با استفاده از این حربه خواسته‌های خود را در جهن منافع اسرائیل به دولت‌ها تحمیل می‌کند.

گلن افزود، «امریکا و هم‌پیمانان آن مشکل درست می‌کنند و سپس می‌آیند و می‌خواهند راه‌حل ارائه کنند. اما به پیوست این راه‌حل امتیازهایی می‌گیرند که در کوتاه مدت و بلند مدت در جهت منافع کشورهای همسایه سوریه نیست.»

سوریه از سال ۲۰۱۱ با ناآرامی‌های خونینی مواجه بوده است. بر اساس گزارش‌ها، قدرت‌های غربی و متحدان منطقه‌ای آن‌ها به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت سوریه حمایت می‌کنند.

طبق اعلام سازمان ملل در ناآرامی‌های سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته و در مجموع ۷ میلیون و هشتصد هزار نفر نیز آواره شده‌اند.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد که در پی تشدید درگیری در سوریه بیش از چهار میلیون تن از ساکنان این کشور ناچار خواهند بود تا پایان سال ۲۰۱۴ خانه‌های خود را ترک کنند.

انتظار می‌رود دو میلیون سوری به خارج از کشور پناهنده شوند، این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سال آتی ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن دیگر در داخل این کشور بی‌خانمان شوند.