اتحادیه عرب پیشنهاد امریکا برای اجازه استقرار نظامیان رژیم اسرائیل در مرز شرقی کشور آینده فلسطین را رد کرده و می‌گوید این پیشنهاد به طرح توسعه‌طلبی تل آویو تحقق می‌بخشد.این اتحادیه روز شنبه(۳۰ آذر، ۲۱ دسامبر) در گزارش خود پس از نشست اعضا در مقر اصلی اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر، اعلام کرد پیشنهاد امریکا «خواسته‌های توسعه‌طلبی امنیتی اسرائیل را به پیش می‌برد و تداوم کنترل اسرائیل بر دره اردن را به بهانه امنیتی تضمین می‌کند.» نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب در این نشست اضطراری که به درخواست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد، گفت که نظامیان اسرائیلی نمی‌توانند در اراضی کشور آینده فلسطینی حضور داشته باشند. وی تصریح کرد: «اسرائیل که به سیاست ستیزه‌جویی خود ادامه می‌دهد و همیشه در حال تغییر خواسته‌های خود است شرایط مناسبی را برای مذاکرات موفقیت‌آمیز به ویژه سیاست‌های شهرک‌سازی اسرائیل که مغایر حقوق بین الملل است، ایجاد نمی‌کند.» منابع فلسطینی می‌گویند واشنگتن پیشنهادی ارائه داده است که بر اساس آن به رژیم اسرائیل اجازه می‌دهد تا ۱۰ سال آینده نیز به حضور نظامی خود در دره اردن ادامه دهد. دور پیشین گفت‌وگوهای تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم اسرائیل سپتامبر ۲۰۱۰ پس از خودداری رژیم تل آویو از توقف شهرک‌سازی در کرانه باختری متوقف شد. در حال حاضر، گسترش غیرقانونی شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی به عنوان مانعی مهم و جدی در راه تلاش‌ها برای برقراری صلح در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.

بیش از نیم میلیون یهودی در بیش از ۱۲۰ شهرکی زندگی می‌کنند که رژیم اسرائیل از سال ۱۹۶۷ در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری و بخش شرقی بیت‌المقدس ساخته است.

سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان شهرک‌سازی‌های اسرائیل را غیر قانونی می‌دانند، زیرا رژیم اسرائیل پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ سرزمین‌های فلسطینی را به اشغال خود در آورد. همچنین، ساخت شهرک‌های یهودی‌نشنین نیز بر خلاف کنوانسیون ژنو است که ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی را ممنوع می‌کند.

با این حال، رژیم تل آویو از بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ و گفت‌وگو درباره مسئله بیت المقدس و توقف شهرک‌سازی‌ها خودداری می‌کند.