تحلیلگر سیاسی گفته است رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تدابیر مستبدانه‌ای اتخاذ کرده است که نشان می‌دهد وی آمادگی تقسیم قدرت با هیچ‌کس را ندارد.

بارجین یینانج، دستیار سردبیر روزنامه حریت روز شنبه(۳۰ آذر) در مصاحبه اختصاصی با پرس تی‌وی گفت: «مطمئنا نخست وزیر ترکیه که نخستین بار در انتخابات نیمه اول سال ۲۰۰۰ به قدرت رسید همان اردوغانی نیست که ما امروز شاهد هستیم.»

وی افزود پیروزی اردوغان در ۳ انتخابات گذشته و آرای روز افزونی که وی در این انتخابات‌ها کسب کرده است «اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای» به نخست وزیر ترکیه داده است و به «شیوه حکمرانی وی یعنی سبک حاکمیت استبدادی و یک‌نفره» منجر شده است.

یینانج خاطرنشان کرد: «نخست وزیر ترکیه هیچ تمایلی به تقسیم حاکمیت و قدرت خود ندارد و به هیچ وجه مایل نیست که هیچ یک از گروه‌های فشار به وی بگویند که در تصمیم‌گیری‌های خاص مرتبط با سیاست‌گذاری چگونه عمل کند.»

وی افزود رویکرد استبدادی اردوغان تاکنون در حدی پیشرفت داشته است که حتی به اعضای حوزه داخلی خود هم اجازه نمی‌دهد به سادگی با وی در ارتباط باشند.

این روزنامه‌نگار مستقر در استانبول همچنین از فشار دولت اردوغان بر مطبوعات و اختناق حاکم بر گزارشاتی که به بررسی مسائل دولتی نظیر فساد می‌پردازند نیز انتقاد کرد.

پارلمان اروپا در ۵ دسامبر با ابراز نگرانی درباره آزادی ناکافی مطبوعات در ترکیه از پوشش رسانه‌ای محدود اعتراضات ضد دولتی که سال جاری میلادی در این کشور روی داد انتقاد کرد.

این در حالی است که بسیاری از روزنامه‌نگاران ترکیه‌ای به اتهام حمایت از حزب کارگران کردستان(پ. ک. ک.) و توطئه بر ضد دولت دستگیر شده‌اند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز، ترکیه را «بزرگ‌ترین زندان» جهان برای خبرنگاران نام نهاده است.