یک تحلیلگر سیاسی هشدار داده است که لابی اسرائیل در سنای امریکا به دنبال به هم زدن توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی به ضرر امنیت جهانی است.

آلن السنر، در مقاله روز جمعه خود در روزنامه امریکایی، هافینگتن پست، با اشاره به نتایج امیدوارکننده توافق هسته‌ای برای امنیت جهانی نوشت: «این برای برخی افرادی که در سنای امریکا هستند و مورد حمایت آیپک(کمیته امور عمومی امریکا و اسرائیل) و دیگر سازمان‌های مورد حمایت امریکا، خوب نیست. آن‌ها به دور از تلاش باراک اوباما برای اعتماد سازی و اجازه دادن به دولت برای ادامه مذاکرات، به طور فعالانه تلاش می‌کنند که در این فرایند اخلال ایجاد کنند.

در روز پنج‌شنبه، یک گروه از سناتورها و جمهوری‌خواهان امریکایی، لایحه جدیدی را برای تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران ارائه داده است که در تناقض با توافق هسته‌ای است که در ماه گذشته در ژنو به توافق رسید.

این لایحه همچنین خواستار حمایت دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی امریکا تز اسرائیل در صورتی است که این رژیم تصمیم بگیرد که یک حمله نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران انجام دهد.

این لایحه در حالی مطرح می‌شود که یک توافق هسته‌ای بین ایران و پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل، یعنی امریکا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس، به علاوه آلمان در ژنو در ۲۴ نوامبر به امضا رسید. این توافق با هدف هموار کردن راه برای حل و فصل کامل یک دهه مناقشه ایران با غرب بر سر برنامه هسته‌ای این کشور است.

السنر، خاطرنشان کرد که طرفداران این لایحه کاملا غیر واقع‌بینانه در مجلس سنا، از همان طیف سیاسی هستند که جنگ در عراق را مهندسی کردند.

وی در ادامه نوشت: «نه تنها، زمانبندی این لایحه بسیار مشکوک است، بلکه محتوای آن نیز برای اطمینان یافتن شکست در مذاکرات طراحی شده است.»

این تحلیلگر هشدار داد که اگر توافق هسته‌ای با ایران، شکست بخورد، هر نتیجه‌ای ممکن است برای امریکا فاجعه‌بار باشد.