تحلیلگر سیاسی گفته است امریکا بر «نقش مهم» عربستان سعودی در طراحی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که به کشته شدن حدود ۳ هزار نفر انجامید سرپوش گذاشته است.بیل جونز، مدیر دفتر موسسه «بررسی اطلاعات اجرایی» در واشنگتن گفت: «هنوز درباره عوامل حادثه ۱۱ سپتامبر آب‌ها کاملا از آسیاب نیفتاده است اما بر نقش مهم و کلیدی دوستان خوب ما یعنی سعودی‌ها در این زمینه از همان ابتدا سرپوش گذاشته شد.»

جونز افزود سرویس‌های اطلاعاتی امریکا ممکن است «از طریق ارتباطات خود با سعودی‌ها» در این حملات دست داشته باشند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که یک دادگاه تجدیدنظر فدرال در شهر نیویورک، پرونده دادخواهی بر ضد عربستان سعودی را از طرف خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر بار دیگر به جریان انداخته است. بیش از ۸ سال پس از آن که یک دادگاه فدرال بدوی به مصونیت عربستان سعودی از محاکمه و تعقیب قضایی رای داد هیاتی متشکل از ۳ قاضی در دومین دادگاه استیناف حوزه منهتن روز پنج‌شنبه(۲۸ آذر) در حکمی اعلام کرد خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر می‌توانند برای شکایت از عربستان سعودی در دادگاه حاضر شوند. به گفته خانواده‌های این قربانیان، ریاض پیش از این حملات به حمایت از القاعده پرداخته بود. جونز افزود در عوض امریکا در پی حملات ۱۱ سپتامبر تهاجمی را بر ضد افغانستان آغاز کرد «چرا که آنان احساس کردند یک نفر باید پاسخگو باشد.» این تحلیلگر سیاسی تاکید کرد با گذشت بیش از ۱۲ سال از این تهاجم، خشم و ناراحتی فزاینده‌ای درباره این جنگ در میان امریکایی وجود دارد چرا که این جنگ علاوه بر اتلاف «سرمایه و جان آنان» هیچ دستاوردی نیز برای کشورشان به دنبال نداشته است. وی افزود: «مردم واقعا احساس می‌کنند که ما کار زیادی انجام داده‌ایم اما در رابطه به دفاع از امریکا به چیز ضروری و مهمی دست نیافته‌ایم. بنابراین خشم و ناراحتی آنها هر روز بیش‌تر می‌شود.» طبق نظرسنجی اسوشیتدپرس و جی اف کی که نتایج آن در روز چهارشنبه(۲۷ آذر) منتشر شد اکثر امریکایی‌ها معتقدند جنگ در افغانستان «اقدامی اشتباه بود» و از باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا می‌خواهند نیروهای این کشور را سریع‌تر از روند کنونی از افغانستان خارج کند.

طبق این نظرسنجی، ۵۷ درصد از امریکایی‌ها می‌گویند جنگ افغانستان «اقدامی نادرست بود» و ۵۳ درصد نیز سرعت خروج برنامه ریزی شده نیروهای کشورشان از افغانستان را بسیار پایین می‌دانند.

تنها ۱۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند که پیش بینی می‌کنند در صورت ابقای نیروهای امریکایی اوضاع در افغانستان در سال آتی «بهتر شود» در حالی که ۳۲ درصد گفتند که پیش بینی می‌کنند اوضاع افغانستان «بدتر شود». حدود نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز عقیده داشتند که اوضاع در این کشور آسیایی در سال آینده «تقریبا ثابت و بدون تغییر خواهد ماند.»