یک تحلیلگر سیاسی انگلیس می‌گوید که اقدام انجمن مطالعات امریکا در تحریم موسسات آکادمیک اسرائیل، یک تحول مهم و یک تعویض بازی در یک تلاش بین‌المللی برای منزوی کردن رژیم اسرائیل است.

جاناتان روزنهد که عضو کمیته انگلیس دانشگاه‌های فلسطین است، این اظهارات را روز سه‌شنبه در مصاحبه با پرس تی‌وی مطرح کرد.

انجمن مطالعات امریکا، روز یکشنبه، تحریم دانشگاهی اسرائیل را در اعتراض به بدرفتاری یا فلسطینی‌ها تصویب کرد که این اقدام نشان دهنده تلاش برای منزوی کردن رژیم آپارتاید اسرائیل است که در اروپا شتاب گرفته بود و اکنون به امریکا نیز رسیده است.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای در توضیح این اقدام گفت: «انجمن مطالعات امریکا، نقش قابل ملاحظه امریکا در کمک کردن و معاونت با اسرائیل در نقض حقوق بشر علیه مردم فلسطین و اشغال سرزمین‌های فلسطینی با استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل را محکوم می‌کند.»

روزنهد گفت: «من فکر می‌کنم که این یک تعویض بازی است. این یک رویداد فوق‌العاده در تاریخ تحریم دانشگاهی است.»

وی در ادامه افزود: «در انگلیس، سازمان من، در ترویج تحریم آکادمیک موسسات دانشگاهی، بسیار فعال بوده است و ما فکر می‌کنیم که در این مسیر رو به جلو هستیم، ولی ما قادر نبودیم که چیزی با این عظمت را به دست آوریم و به نظر می‌رسد که این دیدگاه حداقل در میان رهبران فکری دانشگاهی در امریکا، به سرعت در حال تغییر است.»

روزنهد خاطرنشان کرد: «ما یک سازمان بسیار بزرگ داریم. انجمن مطالعات امریکا، چیزی حدود چهار هزار استاد دانشگاه، و نیز اعضای خود را داردکه یک سال در این مورد مباحثه داشتند. آن‌ها هفته گذشته یک مناظره نیز در کنگره سالانه خود داشتند که ۷۵۰ عضو در آن حاضر بودند و همه سخنرانان کم یا زیاد با مساله تحریم موافق بودند و پس از آن طرح تحریم را برای همه اعضا فرستادند و آن‌ها هم از تحریم اسرائیل حمایت کردند.»

وی در ادامه افزود که در حال حاضر، ما در بریتانیا هم تلاش می‌کنیم که به چیزی معادل آنچه در امریکا به آن دست یافتند، برسیم.

در روز سه‌شنبه، زئیف الکین، انجمن مطالعات امریکا را یک گروه رادیکال چپگرا توصیف کرد، ولی در ادامه افزود که ما نیازمند آماده شدن برای مقابله با خطر سرایت این مساله یعنی بایکوت به دیگر انجمن‌ها و محافل دانشگاهی هستیم.

وی خاطرنشان کرد که مقامات اسرائیلی سخت در تلاش هستند تا سایر گروه‌های امریکایی را از پیوری انجمن مطالعات امریکا بازدارند.

الکین در ادامه گفت که وزارت خارجه یک گروه حمایت کننده، به نام چهره‌های اسرائیل تاسیس کرده است که در تلاش هستند تا از مواردی مانند این جلوگیری کنند.

تبلیغات برای قطع روابط با محافل دانشگاهی، یک دهه قدمت دارد، اما این اقدامات در ماه آوریل برجسته شد، یعنی زمانی که انجمن مطالعات امریکایی، آسیایی با ۸۰۰ عضو، از طرح تحریم دانشگاهی اسرائیل حمایت کرد.

درخواست‌ها برای تحریم در مدارس امریکا و محافل دانشگاهی برای ممنوعیت همکاری با نهادهای اسرائیل است. اما دانشمندان اسرائیلی که به شکل انفرادی عمل می‌کنند و از اقدامات اسرائیل حمایت نمی‌کنند، همچنان می‌توانند در رویدادهای دانشگاهی در امریکا شرکت داشته باشند.