شاهزاده محمد بن نواف بن عبدالعزیر آل‌سعود، سفیر عربستان در انگلیس از سیاست‌های غرب در قبال ایران و سوریه انتقاد کرده است.

شاهزاده محمد بن نواف که عضو خانواده سلطنتی عربستان سعودی نیز هست، در تحلیلی در شماره روز سه‌شنبه روزنامه نیویورک تایمز گفت که رویکرد غرب در قبال ایران و سوریه، خطری برای ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

این دیپلمات سعودی گفت: «ما براین باور هستیم که تعدادی از سیاست‌های غرب در مورد هر دو کشور ایران و سوریه، ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه را به خطر می‌اندازد.»

نواف تاکید کرد که عربستان سعودی، آماده است که برای حفاظت از امنیت در منطقه به هر اقدامی دست بزند. وی در ادامه نوشت: «این یک قمار خطرناک است که ما نمی‌توانیم در مورد آن ساکت بمانیم و بیکار نخواهیم نشست.»

انتقاد نواف در ادامه ابراز نارضایتی‌های علنی مقامات ارشد عربستان سعودی، از طرح‌های دیپلماتیک امریکا و غرب در قبال ایران و سوریه است.

براساس گزارش‌ها، ریاض و تل‌آویو، به شدت نگران این هستند که غرب ممکن است شرایطی برای ایران به وجود بیاید که تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل کند و تهران به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

ایران و پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل، یعنی امریکا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس به علاوه آلمان، در ۲۴ نوامبر در ژنو به توافقی رسیدند که راه را برای حل و فصل کامل مناقشه یک دهه‌ای غرب با ایران بر سر برنامه انرژی هسته‌ای این کشور فراهم می‌کند.

از سوی دیگر تصمیم واشنگتن برای عقب‌نشینی از حمله نظامی به سوریه نیز به منبعی از نگرانی برای ریاض تبدیل شد. عربستان بزرگترین تامین کننده پول و تسلیحات برای شورشیان مورد حمایت خارجی در سوریه است که از آغاز خشونت‌ها در ماه مارس سال ۲۰۱۱، علیه دولت سوریه می‌جنگند.

در چهارم نوامبر، عمران الزعبی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت سوریه گفت که عربستان سعودی، مسئول مرگ و تخریب در سراسر جهان اسلام از جمله سوریه است و از ریاض خواست تا سیاست‌های خود برای حمایت از تروریسم در کشورهای منطقه را متوقف کند.

شاهزاده نواف ادعا کرد که مذاکرات دیپلماتیک با ایران و سوریه ممکن است اراده غرب را برای مقابله با دو دولت دمشق و تهران تضعیف کند.