یک مقام ارشد امریکایی می‌گوید حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان باید در «اسرع وقت» پیمان امنیتی دوجانبه بین کابل و واشنگتن را امضا کند.

ماری هارف، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز دوشنبه(۲۵ آذر) گفت: «ما گفته‌ایم که این پیمان باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن امضا شود.»

وی این سخنان را در رابطه با پیمان امنیتی دوجانبه کابل - واشنگتن مطرح کرد که سرنوشت حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را پس از خروج برنامه ریزی شده نیروهای خارجی از این کشور آسیایی در پایان سال ۲۰۱۴ تعیین می‌کند.

این پیمان همچنین به آن دسته از سربازان امریکایی که در افغانستان باقی می‌مانند مصونیت قضایی اعطا می‌کند البته این مساله به یکی از مسائل مورد اختلاف دو طرف تبدیل شده است.

هارف افزود: «موضع ما در این زمینه تغییر نکرده است و ما به گفتگوهای خود با رییس جمهور کرزی و افغان‌ها درباره چگونگی امضای این توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن ادامه خواهیم داد.»

در همین حال، جان کری، وزیر امور خارجه امریکا روز یک‌شنبه(۲۴ آذر) در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی گفت: «من عقیده دارم که حامد کرزی یا جانشین وی این پیمان را امضا خواهند کرد» و با این اقدام، امضای این پیمان امنیتی بین دو کشور را در ضرب الاجل تعیین شده یعنی تا ژانویه ۲۰۱۴ محقق می‌کنند.

با این وجود رییس جمهور افغانستان در ۱۴ دسامبر گفت دیگر به امریکا اعتماد ندارد و دولت واشنگتن را به ریاکاری و دورویی در قول و عمل متهم کرد. وی افزود در برابر فشارها برای امضای این توافق مرعوب و تسلیم نخواهد شد.

کرزی همچنین از واشنگتن خواسته است در موضع خود درباره پیمان جنجالی کابل - واشنگتن موسوم به توافق‌نامه امنیتی دوجانبه تجدیدنظر کند.

وی همچنین بار دیگر تاکید کرد، ملت افغانستان نمی‌تواند توافقی را بپذیرد که هیچ تضمینی در زمینه توقف حملات مرگبار هوایی امریکا به مناطق مسکونی و کمک و واسطه‌گری واشنگتن برای تحقق روند صلح با طالبان به همراه ندارد.

هر چند امریکا کرزی را برای امضای این پیمان تحت فشار قرار داده است اما رئیس جمهور افغانستان می‌گوید این موضوع باید به بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آوریل و دولت بعدی این کشور واگذار شود.

امریکا بیش از ۴۳ هزار نیرو در افغانستان مستقر کرده است.