وزیر سابق اطلاعات عربستان و نماینده سابق اسرائیل در سازمان ملل، در حاشیه نشست اخیر کنفرانس سیاست جهانی در موناکو با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

به گزارش رادیو اسرائیل، شاهزاده ترکی الفیصل، به طور علنی با ایتمار رابینویچ در خلال این نشست دست داد.

ترکی که قبلا به عنوان سفیر عربستان در واشنگتن، فعالیت می‌کرد، همچنین از اسرائیل برای ارائه یک سخنرانی در کنست، دعوت کرده بود، اما براساس گزارش‌ها، او این مساله را رد کرد.

این گزارش تاکید می‌کند که عربستان سعودی از سیاست‌های واشنگتن انتقاد کرده و گفته است که امریکا، از تعهدات خود نسبت به متحدان منطقه‌ای خود دست کشیده است.

این گزارش رسانه‌های اسرائیل در حالی منتشر می‌شود که رژیم اسرائیل و عربستان سعودی، از سیاست‌های امریکا در قبال سوریه و ایران ابراز ناخرسندی کرده است. ترکی روز یکشنبه در یک مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال، گفت که ریاض می‌خواهد در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و شش قدرت بزرگ، شرکت کند.

او گفت: «برای ما کاملا مهم است که بر سر یک میز بنشینیم. ما در آنجا غایب بودیم.» اسماعیل کوثری، یک عضو کمیته امنیت ملی و سیسات خارجی مجلس شورای اسلامی، این درخواست را رد کرده و گفت: «من فکر نمی‌کنم، این درخواست چیز جدیدی باشد که ما را شگفت زده کند. آن‌ها برچه اساس و مبنایی می‌خواهند در مذاکرات هسته‌ای شرکت کنند.» این نماینده مجلس ایران گفت به همین دلیل است که شورای امنیت سازمان ملل، یعنی امریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه به علاوه آلمان، در حال حاضر، پرونده هسته‌ای ایران را در دست گرفته‌اند.