نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد اکثر فلسطینیان با برگزاری مذاکرات به اصطلاح صلح با رژیم اسرائیل، که امریکا آغازگر آن بود، مخالفند.

این نظرسنجی که «مرکز نظرسنجی عمومی در فلسطین» آن را برگزار کرد با شرکت حدود هزار فلسطینی از کرانه باختری اشغالی، شرق بیت‌‎المقدس و نوار غزه صورت گرفت. این نظرسنجی از ۲۷ نوامبر تا ۱۰ دسامبر برگزار و نتایج آن در روز دوشنبه(۲۵ آذر) منتشر شد.

طبق این نظرسنجی، ۵۶ درصد از فلسطینیان عقیده دارند که مذاکرات کنونی با اسرائیل با میانجی‎گری امریکا به بن بست رسیده است.

نتایج این تحقیق همچنین نشان می‌دهد به عقیده اغلب فلسطینیان این مذاکرات به صلح منتهی نمی‌شود و آنان وقوع یک رویارویی جدید با رژیم تل آویو را پیش بینی می‌کنند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و تیم مذاکره کننده وی در ۱۳ نوامبر به علت تداوم فعالیت شهرک‌سازی تل آویو از ادامه این گفتگوها کناره گیری کردند.

مذاکره‌کنندگان فلسطینی و اسرائیلی دور جدید مذاکرات خود را در ماه جولای آغاز کردند. مذاکرات پیشین بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها در سپتامبر ۲۰۱۰ و پس از آن که رژیم تل آویو از توقف فعالیت‌های شهرک سازی خود در کرانه باختری اشغالی امتناع کرد، شکست خورد.

رژیم اسرائیل از زمان آغاز این مذاکرات از طرح‌های خود برای ساخت چند هزار واحد مسکونی جدید در اراضی باختری اشغالی و شرق بیت‌المقدس خبر داده است.

شمار زیادی از فلسطینی‌ها از طیف‌های مختلف سیاسی در ماه اکتبر با آمدن به خیابان‌های رام الله در کرانه باختری از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند از روند مذاکرات با رژیم اسرائیل خارج شوند.

معترضان این مذاکرات را بیهوده دانستند و تاکید کردند که محمود عباس باید از روند مذاکرات کناره گیری کند.

تظاهرکنندگان همچنین از تشکیلات خودگردان فلسطین خواستند تا از رژیم تل آویو به دلیل جنایاتی که علیه مردم فلسطین مرتکب شده است به دیوان بین‌المللی کیفری شکایت کند.

ادامه گسترش شهرک‌ سازی‌‎های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین مانعی جدی را در مسیر تلاش‌ها برای برقراری صلح در منطقه خاورمیانه ایجاد کرده است. بیش از نیم میلیون اسرائیلی در بیش از ۱۲۰ شهرک ‌یهودی‌نشین که اسرائیل بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است، زندگی می کنند.

سازمان ملل و بسیاری از کشورهای جهان شهرک‌سازی‌های اسرائیل را غیر قانونی می‌دانند، زیرا رژیم اسرائیل پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ سرزمین‌های فلسطینی را به اشغال خود در آورد و طبق کنوانسیون ژنو ساخت و ساز در سرزمین‌های اشغالی ممنوع است.