روزنامه السفیر چاپ بیروت در مقاله‌ای به قلم حلمی موسی نوشت: برخی روزنامه‌های اسراییل تلاش کردند، وارد جزئیات و علل این رسوایی شوند. یکی از تحلیلگران(اسراییلی) درباره حضور نیافتن نتانیاهو در مراسم یادبود، نلسون ماندلا، می‌گوید: انصراف نتانیاهو از حضور نیافتن در این مراسم، آنهم در لحظات آخر، نشان می‌دهد که وی انسانی دون پایه، انتقام جو و پست و حتی بدتر از همه این صفات است.
نویسنده ادامه داده است: توجیه های نتانیاهو مبنی بر هزینه بر بودن این سفر و نیز توجیه های شیمون پرز مبنی بر نداشتن سلامت کافی برای حضور در این مراسم نشان می‌دهد، هر دو نفر تلاش کردند با سوار شدن بر موج اندوه جهانی ناشی از مرگ ماندلا، اسراییل را از کثیفی استعمارگری و نژادپرستی، پاک کنند. ماندلا، حقیقتا دشمن اسراییل بود؛ اسراییلی که طی عمر کوتاه خود، نه فقط در برابر حقوق مردم فلسطین ایستاد بلکه در برابر حقوق آفریقایی‌ها نیز ایستاد. تل آویو، عمیق ترین ائتلاف سیاسی، اقتصادی و نظامی را با رژیم آپارتاید، برقرار کرد و باید گفت که تطهیر چهره اسراییل با حضور پرز یا نتانیاهو در مراسم یادبود ماندلا، سخت است.
نویسنده ادامه داده است: ناراحتی ظاهری نتانیاهو و پرز از درگذشت ماندلا، با تمایلات راستگرایان اسراییل، تعارض داشت و همه می‌دانند که نخست وزیر اسراییل، نمی‌توانست بدون ایجاد تنش با راستگرایان افراطی در داخل دولت و ائتلافش، در مراسم حضور یابد. یکی از راستگرایان افراطی در داخل اسراییل می‌گوید: نتانیاهو با رفتار خود این پیام را منتقل کرد که اسراییل تمایل زیادی دارد تا جامعه جهانی آن را به رسمیت بشناسد. اسراییل در شخصیت ماندلا و در مردم آفریقای جنوبی چیزی نمی‌بیند که ارزش پول خرج کردن برای سفر به این کشور و حضور در مراسم یادبود نلسون ماندلا را داشته باشد. به گفته وی، اسراییل صدها میلیون دلار برای شهرکسازی، تجهیزات نظامی و ساخت بازداشتگاه برای آفریقایی ها هزینه می‌کند و دیگر پول ندارد که برای ماندلا خرج کند و این پیام نتانیاهو به راستگرایان افراطی است.
یاریو آونهایمر، دبیر کل جنبش موسوم به " اکنون صلح " در این خصوص می‌گوید: اسراییل، از دیدگاه ماندلا، به مثابه همان گروهی است که در طول زندگی‌اش با آن مبارزه کرد نتانیاهو به خوبی می‌داند چرا نمی‌تواند در میان سران جهان بایستد و به کسی ابراز احترام کند که بر ضد رژیم آپارتاید مبارزه کرد.
شالوم یروشلمی، مقاله نیز معاریو نیز نوشته است: نمی‌توان انکار کرد که مردم آفریقای جنوبی ما را دوست ندارند. از دیدگاه آنها، اسراییل مانند طرفی است که با نظام آپارتاید همکاری کرد و ماندلا را بیست و هفت سال در زندان انداخت.
آلون لیال، سفیر سابق اسراییل در آفریقای جنوبی نیز گفت: نتانیاهو، کار خوبی کرد که در مراسم یادبود ماندلا شرکت نکرد؛ زیرا وی شخص محبوبی در آفریقای جنوبی نیست اما اینکه هزینه بر بودن سفر را بهانه کرد، توهین آمیز است.
وی حضور یولی ادلشتاین، رئیس کنست اسراییل را در مراسم ماندلا، اشتباه راستگرایان افراطی دانست و گفت: ادلشتاین، شهرک نشین است و این مسئله مشکلاتی برای ما در آفریقای جنوبی ایجاد می‌کند.