رئیس جمهور ونزوئلا درباره «انفجارهای سیاسی» در اروپا، بر اثر بحران فزاینده اقتصادی هشدار داده است.

نیکولاس مادورو، روز پنج‌شنبه(۲ می، ۱۲ اردیبهشت) در مصاحبه با روزنامه لوموند فرانسه به برزیل، آرژانتین و اکوادور اشاره کرد و گفت: «رویدادهای کنونی اروپا برای من یادآور وضع منطقه ما در دهه ۱۹۹۰ است؛ همه شاخص‌های اجتماعی رو به افول است و این ممکن است به انفجارهای سیاسی و انقلاب منجر شود؛ اروپا باید مراقب باشد.»

رئیس جمهور ونزوئلا همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تنش‌های بعد از انتخابات ۱۴ آوریل این کشور که با اعتراض مخالفان همراه بود، به کودتای آگوستو پینوشه در شیلی در سال ۱۹۷۳ اشاره کرد و این تنش‌ها را به «گروه راست افراطی» در ونزوئلا نسبت داد.

مادورو که با پیروزی در انتخابات جانشین هوگو چاوز رئیس جمهور فقید ونزوئلا شده است، گفت: «اجازه نمی دهیم ونزوئلا شاهد ظهور پینوشه جدید باشد. ما این کار را، با دموکراسی انجام خواهیم داد.»

رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به آمادگی خود به برقراری روابط مثبت با امریکا، درباره باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور ابراز بدبینی کرد و گفت: اوباما می‌خندد و در همان حال بمباران می‌کند. او چهره‌ای متفاوت از جورج دابیلو بوش(رئیس جمهور پیشین امریکا) از خود نشان داده است؛ به این ترتیب، وی بیشتر در خدمت منافع امریکا در تسلط بر جهان است.»

مادورو همچنین از جهان چند قطبی دفاع کرد و از اروپا خواست برای توازن، به بریکس(گروه قدرت‌های نوظهور اقتصادی متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) بپیوندد.

وی گفت: «این گروه جدید با پیوستن اروپا، جهان را امیدوار می‌کند. اما مشکل این است که اروپا تحت حاکمیت سیاست‌های امریکا قرار دارد. اروپا باید به بریکس بپیوندد تا شرایط برای ائتلاف جهانی بزرگ، شکل جدید هم زیستی و پایان یافتن مداخله و جنگ فراهم شود.»

نیکلاس مادورو، معاون «هوگو چاوز»، رئیس جمهور فقید ونزوئلا با کسب ۵۰.۸ آراء از «انریکه کاپریلس» رقیب و مخالف خود که ۴۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد، پیشی گرفت و به عنوان رئیس‌جمهور این کشور معرفی شد.

کاپریلس نتایج این انتخابات را به رسمیت نشناخت و مدعی شد، بیش از سیصد هزار رویداد در این انتخابات رخ داده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین خواستار بازشماری آراء شد، اما دادگاه عالی ونزوئلا این درخواست را رد کرد و آن را از نظر قانونی بی‌اساس دانست.

مادورو وعده داده است سیاست‌های اجتماعی رهبر سابق ونزوئلا را ادامه خواهد داد.