به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی امروز نشستی سه روزه را تحت عنوان " گفتگوی تمدن‌ها، عامل برقراری صلح و توسعه مداوم " در کوناکری، پایتخت گینه آغاز کردند.

بنا به نوشته این روزنامه، مسائلی چون بحران سوریه، تلاش رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس و اوضاع اقلیت مسلمانان روهینجا در میانمار در راس مسائلی هستند که در نشست‌ سازمان همکاری اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

منابع آگاه در دفتر دبیرکل سازمان همکاری اسلامی اعلام کردند که وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو این سازمان موضع خود را در قبال تلاش‌های صورت گرفته برای برگزاری کنفرانس ژنو ۲ مشخص خواهند کرد.

همچنین کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای کمک به مسلمانان میانمار بسیج خواهند شد و وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان در نشست امروز خود در خصوص انواع و مقادیر کمک‌رسانی‌ها بحثو گفتگو خواهند کرد.

از سوی دیگر، تشکیل جلسه‌ای ویژه شهر قدس با هدف ایجاد اقدامات عملی برای مبارزه با سیاست‌ها و برنامه‌های رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی قدس و تقسیم مسجدالاقصی در دستورکار این سازمان قرار دارد.

همچنین برخی مسائل مهم دیگر از جمله اوضاع مسلمانان در جنوب فیلیپین، تشکیل دفترهای منطقه‌ای جدید برای این سازمان در کشورهای غیرعضو و تعیین دبیرکل‌ و معاونان برای این سازمان در نشست جدید، در دستور کار این دوره از نشست‌های وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی قرار دارد.

علاوه بر این راه‌های مبارزه با اسلام هراسی و اقدامات ضد اسلام‌گرایی، مبارزه با بدنام کردن و بد جلوه دادن ادیان، طرح‌های صورت گرفته در خصوص مساله فلسطین، مسائل سیاسی، اوضاع اقلیت‌ها و جوامع مسلمان در کشورهای غیرعضو، اوضاع بشری، رسانه‌ها، اوضاع اقتصادی، علوم و تکنولوژی، امور فرهنگی و اجتماعی و خانواده نیز از دیگر موضوعات نشست سه روزه کوناکری است.