تحلیلگر مسائل سیاسی فلسطین، طرح موسوم به " صلح عربی " را سرابی توصیف کرد که برخی از نظام های عربی برای خلاصی از مشکلات قضیه فلسطین به دنبال آن هستند.

" مصطفی الصواف " روز چهارشنبه تصریح کرد: نزاع و درگیری با رژیم اشغالگر اسرائیل بر سرِ زمین، نیست بلکه بر سرِ هویت است.

وی با اشاره به عقب نشینی اتحادیه عرب از طرح به اصطلاح " صلح عربی " که کمیته ای وابسته به سران عرب آن را مطرح کرده است، افزود: نمی توان مسئولان عرب را خیلی سرزنش کرد، بلکه باید طرف فلسطینی را ملامت کنیم که خود را نماینده مشروع ملت فلسطین می داند، در حالی که چنین جایگاهی ندارد.

تحلیلگر فلسطینی تاکید کرد: در طرح به اصطلاح " صلح عربی " قضایای بسیاری گنجانده شده است که ملت فلسطین آن را قبول ندارد و در اصل مردود است و این طرح نیز مانند بسیاری دیگر از طرح هایی که قضیه فلسطین را هدف قرار داد، با گذشت زمان فراموش خواهد شد.

الصواف خاطرنشان کرد: این طرح که امروزه در واشنگتن مطرح می شود، طرحی است که محمود عباس آن را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرد و وی اولین کسی بود که از تبادل اراضی با صهیونیست ها سخن گفت.

وی ادعاهای رئیس رژیم صهیونیستی درباره این طرح را تکذیب کرد و گفت: درگیری با رژیم صهیونیستی بر سرِ زمین نیست، بلکه بر سرِ ماهیت و هویت است، زیرا رژیم اسرائیل رژیمی غاصب است که در سرزمین فلسطینی ها تشکیل شده و حقوق ملت فلسطین را نقض کرده است.

الصواف تاکید کرد: سردمداران عرب و آمریکا بخواهند یا نخواهند، رژیم اشغالگر اسرائیل رو به زوال است و این رژیم در نهایت از بین خواهد رفت و ما به این مساله باور داریم.

وی با اشاره به این که طرح به اصطلاح صلح عربی اجرایی نخواهد شد، گفت: سستی و ضعف کشورهای عربی و اسلامی دیری نخواهد پائید و مادامی که ملت فلسطین به مقاومت پایبند باشد، این وضعیت تغییر خواهد کرد.

سیاستمدار فلسطینی تاکید کرد: تا زمانی که مردم فلسطین به مقاومت پایبند هستند و در مقاومت خود از حمایت و پشتیبانی ملت های عربی و اسلامی برخوردارند، هیچ یک از این راهکارهای سازش و تسلیم به واقعیت تبدیل نخواهند شد.