دادگاهی در پاکستان، پرویز مشرف، حاکم نظامی سابق این کشور را مادام العمر از داشتن سمت دولتی منع کرده است.

مشرف این حکم را روز سه شنبه دریافت کرد. در این حکم به مشرف اعلام شده است که وی به عنوان یک شهروند پاکستانی برای شرکت در رقابت‌های انتخاباتی، صلاحیت ندارد.

دوست محمد خان، رئیس دادگاه به هنگام قرائت این حکم گفت، ««دیکتاتور سابق دستور داده بود تا قضات ارشد و خانواده‌هایشان تحت بازداشت خانگی قرار گیرند و دوبار قانون اساسی را نقض کرد

مشرف، پس از سپری کردن چهار سال تبعید خودخواسته برای شرکت در انتخابات عمومی به کشور بازگشت. وی از زمان بازگشتش به کشور با چندین مساله حقوقی روبرو شده است.

ژنرال اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان روز چهارشنبه(۱۱ اردیبهشت) گفت، ارتش پاکستان از نحوه‌ای که مقام‌های دولتی در قبال مشرف پس از بازگشت وی از تبعید در پیش گرفته‌اند، ناخرسند است.

ژنرال اشفق کیانی گفت، «به نظر من، این صرفا مجازات نیست بلکه آگاهی و مشارکت توده‌هایی است که می‌تواند صادقانه به بازی قایم باشک میان دموکراسی و دیکتاتوری پایان دهد.»

یک دادگاه ضد تروریسم در شهر روالیپندی حکم، بازداشت خانگی مشرف را به مدت ۱۴ روز به اتهام دخالت در قتل بی‌نظیر بوتو، نخست وزیر سابق این کشوردر سال ۲۰۰۷ میلادی، صادر کرد.

پرونده بوتو یکی از سه پرونده مطرح شده علیه مشرف است که تاریخ آن به دوره ریاست جمهوری وی در فاصله ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ میلادی باز می‌گردد. مشرف همچنین به دخالت در قتل یک رهبر بلوچ در جریان عملیاتی نظامی در سال ۲۰۰۶ میلادی متهم است.

دیده بان حقوق بشر از دولت پاکستان خواسته است تا مشرف را به دلیل نقض موارد جدی و گسترده حقوق بشر در دوره ریاست جمهوری‌اش مسئول بداند.

انتخابات مجمع ملی پاکستان ۱۱ می برگزار می‌شود. مجمع ملی پاکستان در مجموع ۳۴۲ عضو دارد که ۲۷۲ عضو آن درپی برگزاری رای ملی انتخاب می شوند. آخرین دور از انتخابات مجمع ملی پاکستان فوریه ۲۰۰۸ میلادی برگزار شد.