رژیم صهیونیستی و آمریکا از برنامه جدید اتحادیه عرب که از سوی نخست وزیر قطر درباره تبادل اراضی بین صهیونیستها و فلسطینیها مطرح شده، به شدت استقبال کردند.

به گزارش روز چهارشنبه " حمد بن جاسم " نخست وزیر قطر در جریان گفت وگوی " جان کری " وزیر خارجه آمریکا با هیأتی از نمایندگان اتحادیه عرب در واشنگتن طرحی را در خصوص تبادل اراضی بین صهیونیستها و فلسطینی ها مطرح کرد که با استقبال آمریکا و رژیم صهیونیستی همراه شد.
" تزیپی لیونی " مسؤول پرونده این مذاکرات، طرح قطر را گامی مهم توصیف کرد و گفت رژیم صهیونیستی به دنبال هر راهی برای از سرگیری مذاکرات سازش است.
لیونی تأکید کرد که این گام به فلسطینی‌ها اجازه می‌دهد که وارد مذاکره شوند و امتیازات لازم داده شود.
گروه‌های فلسطینی مخالفت شدید خود را با این طرح که " ابتکار صلح عربی با اسرائیل " نامیده شده، اعلام کردند.
این گروه ها تأکید کردند که به شدت با طرح تبادل اراضی با رژیم صهیونیستی مخالفند.
این طرح از سوی کشورهایی در اتحادیه عرب مطرح شده که هیچ گاه از مسأله فلسطین و مردم ستم دیده و تحت اشغال این سرزمین حمایت نکرده‌اند.
این درحالی است که این کشورها به ویژه قطر و عربستان با آغاز بحران سوریه با ادعای کمک به مردم این کشور تروریست و سلاح به این کشور فرستادند، و همه تلاش خود را برای جلب موافقت بین‌المللی جهت حمله نظامی خارجی به سوریه به کار گرفتند.
کارشناسان تأکید دارند، مواضع غرب و هم پیمانان منطقه‌ای آنها ضد سوریه به هدف براندازی نظام این کشور و خدمت به منافع رژیم صهیونیستی و از بین بردن محور مقاومت صورت گرفته است.

وزیر امور خارجه آمریکا و شماری از همتایان عرب او دو روز قبل(دوشنبه) در واشنگتن از سر گیری روند صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها را خواستار شدند.

جان کری و جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا میزبان کمیته وزارتی اتحادیه عرب به ریاست نبیل العربی دبیرکل این اتحادیه و حمد بن جاسم آل ثانی نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر بود.
وی در جمع خبرنگاران گفت: «من بر نقش بسیار مهم اتحادیه عرب در حمایت از برقراری صلح در خاورمیانه تاکید کردم.»
جان کری افزود: ‌ «ما برای مذاکره درباره روند صلح خاورمیانه و دیگر موضوعات منطقه ای در این جا حضور داریم. به نظر من مهم است که ما به صراحت سخن بگوییم.»
وزیر امور خارجه قطر نیز ابراز امیدواری کرد این نشست مهم به برقراری صلح کامل بین اعراب و صهیونیست ها و توافق عادلانه بین دو طرف منجر شود.
در این نشست ریاض مالکی، کامل عمرو و شیخ خالد آل خلیفه وزرای امور امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، مصر و بحرین به علاوه عربستان و لبنان حضور داشتند.

رسانه های صهیونیستی نیز امروز اعلام کردند، نخست وزیر قطر در دیدار " جو بایدن " معاون رئیس جمهور آمریکا و " جان کری " وزیر خارجه این کشور در واشنگتن گفته است که کشورهای عربی آماده هستند درباره مرزهای اراضی ۱۹۶۷ فلسطین اشغالی در چارچوب تبادل اراضی بین صهیونیستها و فلسطینی ها، به رژیم اشغالگر امتیاز بدهند.
این رسانه‌ها تأکید کردند، واکنش مسئولان رژیم صهیونیستی مثبت بوده است. " میراف میخائیلی " از اعضای کنیست گفته است که " اسرائیل " این فرصت را ۱۱ سال به هدر داده و نباید بار دیگر آن را هدر دهد.