شورای اتحادیه اروپا طی اعلامیه‌ای که در سایت رسمی خود منتشر کرده اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ۱۷ شرکت ایرانی را ادامه می‌دهد

در این اعلامیه آمده است که این اتحادیه به موجب تصمیمی که در ۲۳ مارس سال ۲۰۱۲ اتخاذ شده اعمال محدودیت بر برخی شرکت‌های ایرانی را ادامه می‌دهد.

شرکت مدیریت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای ایران و ۱۶ شرکت کشتی‌رانی شرکت‌هایی هستند که در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

دادگاه عمومی اروپا در ۱۶ سپتامبر سال جاری رأی به لغو تحریم این شرکت‌های ایرانی داده بود ولی شورای اروپا به جای فرجام خواهی ترجیح داد مجددا آنها را تحریم کند.

البته گفته می شود تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران قبل از اجرای بندهای توافقنامه به تصویب دوباره رسیده است و در صورتی که توافقنامه ژنو در ماه ژانویه(دی ماه) اجرایی شود تحریم های جدید دیگر وضع نخواهد شد.

این در حالی است که بر اساس توافقنامه هسته ای کشورهای ۱ + ۵ موظف می شوند «هیچ تحریم جدیدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا علیه برنامه هسته ای ایران» وضع نکنند.

بندهای توافقنامه بیانگر آن است کشورهای ۱ + ۵ توانستند عدم تصویب تحریم های جدید را فقط به برنامه هسته ای محدود کنند. به بیان دیگر بر اساس این بند توافق نامه کشورهای غربی می توانند به بهانه های دیگر همانند حقوق بشر تحریم های جدید علیه ایران وضع کنند.

بی بی سی فارسی در آخرین گزارشی که در این باره نوشته، مدعی شده است:

«گروهی از چهره‌های سرشناس منتقد حکومت ایران با انتشار فراخوانی خواهان تلاش برای محدودیت و لغو گام به گام اعدام در ایران شده‌اند، آنها به ویژه خواسته‌اند که اجرای مجازات سنگسار و همچنین اعدام در ملاءعام در ایران متوقف شود.»

امضاکنندگان این فراخوان نوشته‌اند: " ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته‌ خویش باز می‌دارد و جامعه‌ای که تنش و تندی را از زمان زایش با زندگی مردم خویش در آمیزد به پیری زودرس دچار خواهد شد. "

در چنین شرایطی امریکایی ها هم اعلام کرده اند که به زودی تحریم های جدیدی را به بهانه نقض حقوق بشر علیه ایران تصویب خواهند کرد. این در حالی است که حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اخیرا فرموده اند: مسئله هسته ای، بهانه ای بیش نیست و فرضاً اگر روزی این مسئله با عقب نشینی ما حل شود آنها برای ادامه دشمنی با ایران عزیز، دهها بهانه دیگر از جمله پیشرفتهای موشکی، مخالفت ملت ایران با رژیم صهیونیستی و حمایت جمهوری اسلامی از مقاومت را مطرح می کنند.

کاخ سفید همچنین شب گذشته در بیانیه‌ای آورده است که توافق اولیه ایران و ۱ + ۵، ممنوعیتی را در ادامه تحریم‌های شدید نفتی علیه ایران به وجود نمی‌آورد.

دولت «باراک اوباما» در بیانیه‌ای اعلام کرد گرچه ایران و ۱ + ۵ توافق اولیه‌ای را در نشست «ژنو» به امضا درآوردند، اما تحریم‌های شدید نفتی علیه ایران همچنان حفظ می‌شود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که ظاهراً کشورهای دیگری به غیر از ایران به اندازه کافی منابع نفتی دارند به طوریکه کشورهای خارجی می‌توانند خرید نفت ایران را کاهش دهند.