یک منبع مصری گفت: تفاهم‌های بدست آمده در دیدار اخیر محمد مرسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهور مصر و روسیه ممکن است با همکاری تهران به حضور مخالفان و نظام سوریه در یک میز مذاکره منجر شود.

روزنامه الاخبار چاپ لبنان در مطلبی نوشت ناظران در قاهره معتقدند مصر و ایران برای آغاز تحولات تاریخی در خاورمیانه از طریق سوریه تلاش می‌کنند و به گفته آنها، ارائه امتیازات از سوی مصر در موضع تند خود در قبال نظام دمشق و همچنین امتیازاتی از طرف تهران در حمایت کامل از سوریه ممکن است به ایجاد توازن و حل مسئله در این کشور منجر شود.
شاید اطلاعاتی که قاهره درباره آغاز آمادگی‌های عملی برای حمله نظامی به سوریه از سوی آمریکا با حمایت ناتو و پشتیبانی نظامی برخی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه، بدست آورده است به این اقدام منجر شده باشد.
یک منبع دیپلماتیک بلندپایه مصری به روزنامه الاخبار گفت آمریکا اقدامات جدی برای حمله نظامی به دمشق انجام می‌دهد و این اقدامات باعثنگرانی قاهره شده است، همانطور که زمینه را برای دخالت‌های بین‌المللی در این منطقه فراهم می‌کند که فقط به ناآرامی بیشتر و دخالت در امور منطقه منجر خواهد شد.
این منبع که از ذکر نامش خودداری کرد، افزود: آنچه اکنون رخ می‌دهد تلاش برای جلوگیری از تابستان داغی است که ممکن است حتی به امیدهای بهار عربی هم پایان دهد. وی اشاره کرد اسرائیل در هر عملیات نظامی علیه سوریه طرف اساسی خواهد بود و این روند با وجود موضع اعلام شده مصر علیه نظام سوریه و حمایت از مخالفان سوری در همه زمینه‌ها، علیه امنیت ملی مصر است.
این منبع در ادامه با بیان این موضوع که اقدامات کنونی مصر در زمینه اوضاع سوریه چند هدف دارد که آتش‌بس سریع بین نظام و مخالفان سوریه در راس این اهداف است و این اقدام با هماهنگی مستقیم با تهران و مسکو صورت می‌گیرد؛ افزود: تفاهم‌های مهمی در دیدار اخیر محمد مرسی رئیس جمهور مصر با ولادیمیر پوتین همتای روسی‌اش بدست آمده و ممکن است این تفاهم‌ها با همکاری تهران به این منجر شود که مخالفان و نظام سوریه در یک میز مذاکره حاضر شوند.
قاهره به اقدامات و تلاش خود برای به جریان انداختن طرح قاهره به منظور حل بحران سوریه ادامه می‌دهد و سفر هیئت مصری به تهران گمانه‌زنی‌های ناظران را درباره تغییر روند برخورد مصر با پرونده سوریه برانگیخت و به نظر می‌رسد تعامل مصر با نخستین سخنان محمد مرسی در اجلاس وزرای امور خارجه عرب که در آن از بشار اسد خواست فوراً کناره‌گیری کند، به طور ریشه‌ای تغییر کرده باشد به ویژه اینکه سفر اخیر مرسی به روسیه ابهام زیادی درباره معادله مصر در خصوص سوریه به وجود آورد.
در ادامه این مطلب آمده است هیئت مصری چند روز پیش به تهران سفر کرد و هدف از این سفر گفت‌وگو درباره به جریان انداختن طرح مصر در خصوص بحران سوریه بود.
عصام الحداد معاون رئیس جمهور مصر در روابط خارجی و همکاری بین‌المللی و محمد رفاعه الطهطاوی رئیس دفتر رئیس جمهور ریاست این هیئت را به عهده داشتند. عصام الحداد پس از بازگشت به قاهره گفت: مصر پرونده بحران سوریه را با دقت و حکمت بالا و همچنین در گفتگو با ایران درباره اوضاع سوریه اداره می‌کند. وی گفت توافقی با تهران درباره لزوم تدوین طرح کاری برای ایجاد راه‌حل سیاسی مسالمت آمیز در جهت کمک به متوقف کردن خشونت در سوریه و برقراری آشتی ملی با مشارکت ملت سوریه وجود دارد.
با وجود اینکه ریاست جمهوری مصر تاکید کرد که موضعش در قبال بحران سوریه ثابت است و تغییر نکرده است اما سفر اخیر محمد مرسی رئیس جمهور مصر به روسیه سوالات زیادی درباره موضع مصر در قبال بحران سوریه به وجود آورد که به نظر می رسد وارد تونل همگرایی با هم پیمانان اسد «روسیه و ایران» شده است.

در همین رابطه عمر عامر سخنگوی رسمی ریاست جمهوری مصر گفت: موضع مصر تغییر نکرده و محمد مرسی در سفر به روسیه بر یافتن راه‌هایی برای اولویت دادن به راه‌حل سیاسی برای حل بحران سوریه با رد دخالت خارجی و توقف سریع خونریزی تاکید کرده است.
اما مسئله موثر که از اظهارات اعلام شده از سوی مصر حمایت می‌کند سخنان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران است که گفت دیدگاه‌های ایران و مصر در قبال مسئله سوریه در یک مسیر است و در نشست قاهره توافق‌های خوبی درباره حل این مسئله به دست آمده است.
اکنون این سوال باقی می‌ماند که آیا مصر که موضعش در قبال بحران سوریه تغییر کرده است، می‌تواند با آتش‌بس بین مخالفان و نظام سوریه و آغاز مذاکرات جدی بین دو طرف از هرگونه دخالت خارجی در سوریه پیشی بگیرد؟
حال باید دید که طرف مصری تا چه اندازه می‌تواند در این مسیر مستقل عمل کرده و راه خود را از ترکیه، عربستان و قطر جدا کند و با ایران برای حل بسیاری از بحران‌های موجود در منطقه به مذاکره، رایزنی و تبادل نظر بپردازد.