شواهد و مدارک تازه بار دیگر از نقش کشورهای خارجی در آموزش نظامی و کمک به شبه‌نظامیان معارض دولت سوریه، پرده برداشته است.

یکی از فرماندهان ارشد گروه مخالف سوریه موسوم به «ارتش آزاد سوریه» که نامش ذکر نشده است، در مصاحبه با بی‌بی‌سی اعلام کرد، امریکا به طور مخفی در خاک اردن، به شبه‌نظامیان مخالف دمشق آموزش می‌دهد.

وی تصریح کرد: «بیشتر شورشیان تا حدودی به یادگیری می‌پردازند؛ برای آنان شناخت لهجه امریکایی مربی دشوار نیست. وی از مترجم کمک می‌گیرد، اما لحن سخن گفتن او نشان می‌دهد امریکایی است.»

این فرمانده ارشد مخالف سوریه افزود، دوره آموزشی که در یک مرکز نظامی خارج از پایتخت اردن صورت می‌گیرد، بر سلاح‌های خرد و یا متوسط، خمپاره و آرپی‌جی متمرکز است.

امان در حالی این موضوع را رد می‌کند که دیگر رهبران شبه‌نظامیان معارض دولت سوریه نیز دوره‌های دو هفته‌ای آموزشی را که در قالب گروه‌های نسبتا کوچک در خاک اردن صورت می‌گیرد، تایید کرده‌اند.

واشنگتن نیز تاکنون به طور رسمی درباره نقش امریکا در آموزش شبه‌نظامیان سوریه اظهار نظر نکرده است و تاکید دارد کمک این کشور به شبه‌نظامیان فقط به تامین موارد «غیرمهلک» محدود می‌شود.

بحران سوریه در حالی از مارس ۲۰۱۱ تاکنون ادامه دارد که بسیاری از سوری‌ها از جمله شمار زیادی از سربازان و نیروهای امنیتی این کشور کشته شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید این ناآرامی‌ها از خارج کشور طراحی می‌شوند و گزارش‌ها نشان می‌دهند، شمار بسیار زیادی از شورشیان درگیر با دولت دمشق، اتباع خارجی هستند.

دمشق همچنین برخی از کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آن از جمله عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به تامین بودجه و تجهیز تسلیحاتی شورشیان معارض با دولت سوریه متهم کرده است.

برخی از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، شورشیان مورد حمایت خارج در سوریه را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کرده‌اند.