یک گروه دانشگاهی در امریکا موسوم به «انجمن مطالعات آسیا - امریکا» با تصویب قطعنامه‌ای، دانشگاه‌های رژیم اسرائیل را به علت همدستی در نقض قوانین بین‌المللی از سوی تل آویو بر ضد فلسطینیان تحریم کرده است.

اعضای این گروه تصمیم یادشده را هفته گذشته در کنفرانس سالانه خود در سیاتل امریکا اتخاذ کردند.

انجمن مطالعات آسیا - امریکا که سال ۱۹۷۹ میلادی تاسیس شد از سیاست‌های تبعیض آمیز دانشگاه‌های رژیم اسرائیل در قبال دانشجویان و دانشگاهیان فلسطینی خبر می‌دهد.

«کمپین فلسطین برای تحریم دانشگاهی و فرهنگی اسرائیل» در بیانیه‌ای از «حمایت بنیادی انجمن مطالعات آسیا - امریکا از آرمان عدالت‌خواهی در فلسطین» تقدیر کرد.

در ادامه بیانیه کمپین فلسطین برای تحریم دانشگاهی و فرهنگی اسرائیل آمده است: «تصویب این قطعنامه از سوی اعضای انجمن مطالعات آسیا - امریکا اقدامی الگو و نمونه بود.»

این بیانیه می‌افزاید: «این نخستین بار است که یک انجمن حرفه‌ای دانشگاهی در جایی خارج از جهان عرب در حمایت از تحریم موسسات دانشگاهی اسرائیل به علت همدستی ریشه دار آن‌ها در نقض مداوم حقوق فلسطینیان از سوی تل آویو از جمله حق تحصیل و آزادی تردد چنین قطعنامه شفاف و بی‌پرده‌ای را تصویب می‌کند.»

پیشنهادها برای تحریم دانشگاهی اسرائیل از تحریم‌های تاریخی دانشگاه‌های رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی الهام گرفته است که در تلاش برای اعمال فشار به این رژیم برای پایان دادن به سوء استفاده از سیاهپوستان اجرا شده بود.

پیشنهادهایی برای تحریم تل آویو از سوی دانشگاهیان و سازمان‌ها در انگلیس، آفریقای جنوبی و استرالیا نیز مطرح شده است.

هدف از این تحریم‌ها منزوی کردن رژیم اسرائیل است تا تل آویو را به تغییر سیاست‌های ظالمانه و تبعیض آمیز خود در قبال فلسطینیان وادار کند.