ونزوئلا فیلم ساز ۳۵ ساله امریکایی را به اتهام دامن زدن به ناآرامی‌های پس از انتخابات در این کشور منطقه امریکای جنوبی به نفع دولت واشنگتن، بازداشت کرده است.

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز پنج شنبه(۴ اردیبهشت) گفت: «من شخصا دستور بازداشت تیموثی تریسی را به اتهام ایجاد ناآرامی و خشونت در شهرهای کشور صادر کرده‌ام.»

تریسی متهم به پرداخت پول به گروه های جوانان راست گرا برای برگزاری اعتراضات خشونت آمیز پس از پیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات هفته گذشته می‌باشد. وزارت کشور ونزوئلا اعلام کرد که تریسی برای سازمان اطلاعات امریکا کار می‌کند.

دوستان و خانواده تریسی ادعا می‌کنند که وی از اواخر سال گذشته و برای ساخت یک برنامه مستند درباره تقابل میان مخالفان و دولت سوسیالیست ونزوئلا در این کشور به سر می‌برد.

سرویس اطلاعات ونزوئلا، سبین، پیش تر نیز دو بار این شهروند امریکایی را بازداشت کرده بود. آخرین بار وی ۵ روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ چهاردهم آوریل بازداشت شده بود.

دادستان ونزوئلا می‌گوید تریسی عصر چهارشنبه(۳ اردیبهشت) و در حالی که تلاش داشت با پروازی از فرودگاه بین المللی سیمون بولیوار در شهر کاراکاس پایتخت، از کشور خارج شود، بازداشت شد. گزارش ها حاکی از آن است که وی رسما براساس قوانین ضد تروریسم ونزوئلا مورد اتهام قرار گرفته است.

نیکلاس مادورو سوسیالیست در تاریخ چهاردهم آوریل به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا اعلام شد. وی ۵۰.۸ درصد از آراء را از آن خود کرد.

هنریکه کاپریلس رهبر مخالفان دولت نیز در این انتخابات ۴۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد.

نامزد شکست خورده، پیروزی مادورو در انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نشناخت و خواستار برگزاری اعتصاب عمومی در روز پس از اعلام نتایج انتخابات شد.

رئیس جمهور ونزوئلا سفارت امریکا در کاراکاس را به دامن زدن به ناآرامی هایاین کشور متهم می‌کند و مداخله امریکا در امور داخلی ونزوئلا در ماه های اخیر به ویژه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، را «وحشیانه و شرم آور» عنوان کرده است.