امریکا در جدیدترین اقدام خود در جهت حمایت از گروه‌های تروریستی مبارز در سوریه، کانادا را متقاعد کرده است تا نقشه ساختگی تروریستی مرتبط به القاعده را به دروغ به ایران نسبت دهد.

پلیس کانادا روز دوشنبه(۲ اردیبهشت) اعلام کرد آنها چیزی را که از آن به نقشه حمله تروریستی تحت حمایت القاعده به یک مسیر حمل و نقل مهم در این کشور منطقه شمال امریکا یاد می‌شد، را خنثی کرده‌اند.

پلیس سواره سلطنتی کانادا در اونتاریو روز دوشنبه اعلام کرد آنها دو خارجی را که ادعا می‌شود با «عناصر القاعده در ایران» ارتباط داشتند، بازداشت کرده‌اند.

کارشناسان خاطر نشان می‌کنند که واشنگتن پشت این ادعاهای بی پایه و اساس می‌باشد و تلاش دارد توجه جهانی را از حمایت این کشور از تروریست های القاعده در داخل سوریه، منحرف سازد.

تهران بارها القاعده را به عنوان یک گروه تروریستی محکوم کرده است.
رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه(۳ اردیبهشت) گفت: «تفکر گروه های افراطی به ویژه القاعده از نظر سیاسی و اعتقادی به هیچ وجه با جمهوری اسلامی ایران همخوانی ندارد.»

وی همچنین خاطر نشان کرد همان طور که اطلاع دارید هیچ مدرک مستندی درباره افرادی که ادعا می‌شود دستگیر شده‌اند، ارائه نشده است.

پلیس کانادا می‌گوید این دو مظنون که از آگوست سال گذشته تحت نظارت بودند، روز سه شنبه مورد محاکمه قرار می‌گیرند.

جبهه النصره که رسما اعلام وفاداری خود نسبت به القاعده را اعلام کرده است، عامل بسیاری از حملات مرگبار در سوریه بوده است. از ماه مارس ۲۰۱۱ تاکنون شماری زیادی از غیر نظامیان و نیروهای دولتی در این حملات جان خود را از دست داده‌اند.

در حالی که گروه های وابسته به القاعده در فهرست گروه های تروریستی و مورد تحریم سازمان ملل قرار دارند، شبه نظامیان در سوریه از جمله جبهه النصره همه نوع کمک، کمک های مالی و تسلیحاتی، از واشنگتن دریافت می‌کنند.