پس از انفعال و سرخوردگی ترکیه در واقعه حمله رژیم صهیونیستی به کشتی مرمره حامل کمک های انسانی به غزه سپس وادار شدن مقامات آنکارا از سوی واشنگتن برای حرکت در مسیر تعیین شده در خصوص رابطه با اسراییل و امر و نهی اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به رجب طیب اردوغان در نشست مطبوعاتی برای سفر نکردن به غزه، سر سپردگی سران حاکم ترکیه به واشنگتن برملا شد و حتی باعثاعتراض گروه های سیاسی در آنکارا شد.
در چنین شرایطی دیدار روز گذشته(دوشنبه) محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه برای میانجیگری میان گروه های فتح و حماس به مثابه دخیل بستن محمود عباس به امامزاده ای را می ماند که کور می کند شفا نمی دهد.
خبرگزاری " آناتولی " ترکیه در این زمینه گزارش داد که نشست بین گل و عباس در پشت درهای بسته صورت گرفت و حدود یک ساعت به طول انجامید.
اما منابع نزدیک به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کردند که رئیس جمهور ترکیه در این دیدار بر تلاش مجدانه کشورش برای آشتی میان جنبش های حماس و فتح و رفع مشکلات فیمابین تاکید کرده است.
این منابع افزودند که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه قصد دارد با متقاعد کردن محمود عباس، وی را در سفر به غزه همراهی کند. رئیس تشکیلات خودگردان از زمان پیروزی حماس در انتخابات سال ۲۰۰۷ تا کنون از غزه بازدید نکرده است.
منابع نزدیک به رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، می گویند: اردوغان با سفر به غزه در ماه مارس آینده به همراهی محمود عباس، برآن است تا رهبران گردان های قسام و محمود ابوزهار را در برابر عمل انجام شده قرار دهد. رهبران قسام و محمود الزهار خواستار قطع هرگونه ارتباط تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی پیش از هر مذاکره ای با محمود عباس هستند.
منابع نزدیک به محمود عباس در حالی از سفر اردوغان به غزه سخن می گویند که جان کری در نشست مطبوعاتی با اردوغان در ترکیه آب پاکی را روی دست وی ریخت و نخست وزیر ترکیه را از سفر به غزه برحذر داشت.
منابع نزدیک به رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، در گفت وگو با روزنامه العرب خاطرنشان کردند که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خواستار میانجیگری جدی با جنبش حماس است. تمایل عباس در این خصوص پس از برملا شدن اظهارات محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر در مورد بی طرفی درباره حماس صورت می گیرد. مرسی جنبش حماس را تشکیلاتی اخوانی می داند. قطر نیز در میانجیگری میان فتح و حماس شکست خورد. این کشور نیز به خاطر وابستگی حماس به اخوان المسلمین و تاکید بر نقش منطقه ای آن در تلاش خود ناکام ماند.
منابع نزدیک به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خاطرنشان کردند که عباس همواره امیدوار است ترکیه و عربستان سعودی به تنهایی بتوانند رهبران حماس را بر سر میز مذاکره جدی بنشانند.
این منابع افزودند که عباس به دنبال جلب رضایت اردوغان به عنوان یک قهرمان منطقه ای است تا با فشار بر جنبش حماس برای پذیرش موافقتنامه های قبلی، غزه تحت حکومت تشکیلات خودگردان قرار گیرد.