به نقل از روزنامه العرب چاپ لندن، وزیر امور خارجه تونس در بیانیه‌ای بر مخالفت کامل خود با هر چیزی که باعثبر هم خوردن روابط موجود بین تونس و قطر شود، تاکید کرد؛ روابطی که به گفته این وزیر بر مبنای اصل برادری و احترام دوجانبه به حاکمیت ملی و تامین منافع مشترک دو کشور استوار است.
وزارت خارجه تونس در بیانیه خود از قطر و ملت آن به خاطر حمایت از انقلاب تونس و حمایت اقتصادی از تونس از طریق شمار مهمی از طرح های سرمایه گذاری و اجتماعی تشکر و تقدیر کرد؛ طرح هایی که به گفته این وزارتخانه می تواند عامل توسعه و بهبود اقتصاد ملی تونس شود.
ناظران معتقدند که علل این اقدام نظام تونس به نامه ای برمی گردد که سفیر قطر در تونس در روز جمعه ۱۲ آوریل از طرف خالد العطیه وزیر خارجه کشورش به وزیر خارجه تونس تسلیم کرد.
هر چند که خبرگزاری دولتی قطر اعلام کرد که این نامه درباره روابط دوجانبه دو کشور برادر بوده است اما برخی منابع ویژه گفتند که این نامه حاوی اعتراض شدید اللحن قطر به دولت تونس درخصوص آنچه دوحه آن را حمله تبلیغاتی سازمان یافته علیه خود دانسته است، می‌باشد.
جنبش اسلامی النهضه حاکم در تونس نیز به نوبه خود از آنچه آن را حمله تبلیغاتی هدفمند در تونس علیه کشور قطر و مسئولان آن خواند، انتقاد کرد.
در بیانیه این جنبش به امضای راشد الغنوشی رئیس آن آمده است: کشور برادر قطر و مسئولان آن در معرض حمله تبلیغاتی برنامه ریزی شده‌ای قرار دارند که برخی از جریان‌های سیاسی و تبلیغاتی وارد این حمله شده‌اند و همه اصول اخلاقی در نقد یک کشور برادر را زیر پا گذاشته‌اند؛ کشوری که در کمک به تونس انقلابی و ملت آن قبل و بعد از انقلاب تردیدی به خود راه نداده است.
این بیانیه افزود: این حمله تبلیغاتی همانطور که به قطر خدشه وارد می کند به تونس نیز خدشه وارد می‌کند و می خواهد انقلاب تونس را از یکی از بزرگترین حامیان خود، جدا کند.!
این بیانیه همچنین به نقش قاطع شبکه الجزیره قطر در موفقیت انقلاب و رهایی تونسی‌ها از دیکتاتور مخلوع خود اشاره کرد.
در ادامه بیانیه الغنوشی آمده است: رابطه بین دو کشور برادر قوی‌تر از آن است که از این‌گونه حملات تبلیغاتی تاثیر بپذیرد و انقلاب تونس به مسیر خود تا تحقق اهدافش با کمک همیشگی همه دوستانش ادامه می دهد.
منصیف المرزوقی رئیس جمهور تونس نیز اویل ماه جاری گفت: تونسی‌هایی که به کشور برادر قطر لعنت و اهانت می‌کنند باید پیش از آنکه نزد قانون مسئول باشد نزد وجدان‌های خود مسئول باشند.
این گفته باعثشد که روز بعد تونسی‌ها المرزوقی را به چالش کشیده و " فراخوان تعرض به قطر " را آغاز کنند که در آن به رئیس جمهور تونس و حمد بن خلیفه اهانت و لعنت کنند.
اصحاب رسانه در تونس می‌گویند واضح است که مسئولان قطری از تبعات این اظهارات المرزوقی ناراحت شدند و چه بسا از واکنش‌های غیرقابل پیش‌بینی نسبت به آن در شبکه‌های اجتماعی در اینترنت شوکه شدند.
همچنین المرزوقی خود را در موقعیتی یافت که خواهان آن نبود؛ بویژه که برخی از ناظران و سیاستمداران و اصحاب رسانه چه بسا وی را قربانی اظهارات حساب نشده و شتاب زده‌اش دانستند.
نزدیکان نظام حاکم در تونس برای مقابله با تداوم اعتراضات و موضعگیری‌ها علیه اظهارات و مواضع دولت تونس در قبال قطر، برنامه گل افشانی سفارت قطر را در دستور کار قرار دادند اما همزمان فعالان تونسی برای بیان خشم و نارضایتی خود از این سخنان فراخوان " تعرض به قطر و بندگان آن در تونس " را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.
در بیانیه منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی آمده است: ما آزادگان تونس را به حضور گسترده برای پرتاب کفش و.. به سفارت قطر همزمان با تجمع در مصر دعوت می‌کنیم تا قطر و بندگانش به اندازه دهن خود حرف بزنند.
همزمان نیز شماری از خوانندگان تونسی در آهنگ‌های خود به کشور قطر و همچنین تهدیدات المنصف المرزوقی رئیس جمهور موقت تونس در این باره حمله کرده و پاسخ دادند.
در ویدئو کلیپ‌های منتشر شده در اینترنت نیز سیاست‌های قطر در جهان مورد انتقاد قرار گرفته است.