ونزوئلا هشدار داده است، با تدابیر خود، تحریم‌های احتمالی امریکا را تلافی خواهد کرد.

«الیاس خائوا»، وزیر خارجه ونزوئلا، روز دوشنبه(۲۲ آوریل، سوم اردیبهشت) در واکنش به تهدیدات واشنگتن، هشدار داد، در صورتی که امریکا به خاطر نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، به اعمال تحریم علیه ونزوئلا بپردازد، کاراکاس با اقدامات خود تلافی خواهد کرد.

وی تاکید کرد، اگر امریکا به تحریم‌های اقتصادی یا هر نوع تحریمی روی آورد، کاراکاس نیز تدابیر تجاری، انرژی، اقتصادی و هر نوع دستور سیاسی که لازم بداند را اتخاذ خواهد کرد.

امریکا روزانه حدود ۹۰۰ هزار بشکه نفت از ونزوئلا وارد می‌کند.

«نیکلاس مادورو»، معاون «هوگو چاوز»، رئیس جمهور فقید ونزوئلا در انتخابات ریاست‌جمهوی این کشور که ۱۴ آوریل برگزار شد، با کسب ۵۰.۸ آراء از «انریکه کاپریلس» رقیب و مخالف خود که ۴۹ درصد آراء را به خود اختصاص داد، پیشی گرفت و به عنوان رئیس‌جمهور این کشور معرفی شود.

کاپریلس نتایج این انتخابات را به رسمیت نشناخت و مدعی شد، بیش از سیصد هزار رویداد در این انتخابات رخ داده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین خواستار بازشماری آراء شد، اما دادگاه عالی ونزوئلا این درخواست را رد کرد و آن را از نظر قانونی بی‌اساس دانست.

هجده آوریل(۲۹ فروردین)، «جان کری» وزیر خارجه امریکا اعلام کرد، واشنگتن هنوز برای معتبر دانستن انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا آماده نیست.

کری تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم باید آراء بازشماری شوند. قطعا اگر بی‌نظمی‌های بسیار صورت گرفته باشد، ما نیز سؤالات جدی درباره ادامه این دولت خواهیم داشت.»

مادورو نیز در واکنش به این اظهارات، واشنگتن را به مداخله در امور داخلی ونزوئلا متهم کرد و گفت: «ما اهمیتی به این که شما ما را به رسمیت بشناسید نمی‌دهیم. ما انتخاب کرده‌ایم، آزاد باشیم و با شما یا بدون شما، به آزاد بودن خود ادامه می‌دهیم.»

ونزوئلا بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، صحنه تظاهرات موافقان و مخالفان دولت کنونی بوده است که در اثر خشونت ناشی از آن دست کم هفت نفر کشته و بیش از شصت تن زخمی شده‌اند.

مادورو اعلام کرده است، سفارت امریکا در کاراکاس مسئول همه خشونت‌هایی است که در جریان انتخابات رخ داده است.