پوتین در اجلاس والدای روسیه علاوه بر تاکید بر اهمیت خلع سلاح شیمیایی سوریه، نخستین بار بر لزوم خلع سلاح اتمی رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت با توجه به خلع سلاح سوریه دیگر دلیلی برای وجود زرادخانه هسته ای اسرائیل وجود ندارد.

مهدی سنایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده ایران در اجلاس بین المللی باشگاه والدای در روسیه گفت: این اجلاس با اجماع نخبگان سیاسی کشورها و همچنین مقامات روسیه در مخالفت با دخالت نظامی در سوریه در حالی به کار خود پایان داد که سخنان رئیس جمهور روسیه درباره لزوم خلع سلاح اتمی رژیم صهیونیستی غربی ها را غافلگیر کرد.

وی افزود: پوتین در این اجلاس علاوه بر تاکید بر اهمیت خلع سلاح شیمیایی سوریه، نخستین بار بر لزوم خلع سلاح اتمی رژیم صهیونیستی تاکید کرد و گفت با توجه به خلع سلاح سوریه دیگر دلیلی برای وجود زرادخانه هسته ای اسرائیل وجود ندارد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: طرح این موضوع از طرف رئیس جمهور روسیه آنقدر سبب تعجب غربی ها شد که در پایان اجلاس از پوتین پرسیدند که آیا واقعا شما چنین سخنانی را بر زبان آوردید که رئیس جمهور روسیه بار دیگر بر موضع خود درباره خلع سلاح رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به نگرانی وزیر خارجه روسیه از اجرا نشدن توافقات ژنو و همچنین استاندارد دو گانه آمریکا گفت: سخنان رئیس جمهور روسیه درباره خلع سلاح رژیم صهیونیستی به شدت مورد توجه کارشناسان کشورها و همچنین تعجب شرکت کنندگان کشورهای غربی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: از دو سال و نیم پیش تحولات سوریه به جای اینکه به اعتراضات داخلی تبدیل شود به جنگ نیروهای وارداتی سازماندهی شده از طرف غرب و متحدان عرب منطقه ای آنها با دولت سوریه تبدیل شد. اقدامات کشورهای غربی و برخی کشورهای عرب منطقه نه تنها به صلح و ثبات در سوریه کمک نکرد بلکه سبب گسترش افراط گرایی و دامن زدن به تروریست های سلفی و القاعده در منطقه و این کشور شد.

وی با انتقاد از سیاست دوگانه آمریکا در دو و نیم سال گذشته در تحولان منطقه گفت: رفتار آمریکا در قبال انقلاب در تونس و لیبی با رویدادهای بحرین و مالی این سیاست دوگانه را نشان می دهد. سیاست دوگانه و یکجانبه گرایی آمریکا شعار دموکراسی و حقوق بشر این کشور را زیر سوال برده است.